Jak narysować Księżyc

Data ostatniej modyfikacji:
2022-01-20
Autor: 
opracowanie redakcyjne

Co najmniej od czasów wynalezienia lunety i wykorzystania jej do obserwacji Księżyca przez Galileusza (1564-1642) wiadomo, że nawet jeśli ziemski satelita przyjmuje na niebie kształt rogala, to nadal ma pełną kołową tarczę, tylko widziana z Ziemi nie jest ona w całości oświetlona światłem słonecznym. Zjawisko to nazywamy fazami Księżyca.

Słońce zawsze (poza zaćmieniami) oświetla tylko połowę powierzchni Księżyca, a jego fazy są rezultatem oglądania tej oświetlonej połowy pod różnymi kątami, co jest spowodowane różnymi położeniami Słońca, Ziemi i Księżyca względem siebie nawzajem. Dokładnie można o tym przeczytać na Portalu tutaj. Nieoświetlona (czyli niewidoczna z Ziemi) część kołowej tarczy nie staje się jednak przezroczysta, zatem przez ciemne miejsce tarczy dopełniającej księżycowego rogala do koła nie widać żadnych ciał niebieskich, w szczególności gwiazd - są wszak dużo dalej od Ziemi niż Księżyc.

Pierwszy udokumentowany przypadek poprawnego wyjaśnienia faz Księżyca pochodzi od greckiego filozofa Anaksagorasa (500 p.n.e. - 428 p.n.e.), tymczasem rysownicy w XXI wieku wydają się nadal o tym nie wiedzieć. I nie tylko rysownicy. Nie wie o tym także redakcja TVP (zwłaszcza gałęzi edukacyjnej TVP ABC), a także rządy co najmniej kilku państw świata.

 

Ilustracje dostępne w internecie (także odpłatnie)

 

Plansze emitowane przez TVP ABC

 

Flagi państw: Singapuru, Turkmenistanu, Algierii i Emiratu Północnokaukaskiego (istniejącego w latach 1919-1920)

 

 

A to dopiero!

Błędne rysunki Księżyca na flagach państw nie są tak wstrząsające, jak błędny rysunek w książce poświęconej... astronomii. A to, że jest to książka adresowana do dzieci, dodaje jeszcze całej sprawie pikanterii.

Powrót na górę strony