Konkursy z okazji MRA

Data ostatniej modyfikacji:
2010-11-13
Autor: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr

Rok 2009 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Astronomii. W tym roku wypada bowiem 400. rocznica użycia po raz pierwszy teleskopu do obserwacji astronomicznych przez Galileusza oraz 40. rocznica lądowania człowieka ma Księżycu. Z tej okazji wiele instytucji ogłosiło rozmaite konkursy dla młodzieży szkolnej, popularyzujące wiedzę astronomiczną.

  • Konkurs zadaniowy miesięcznika Delta (trwa do grudnia 2009) - konkurs otwarty. W każdym numerze publikowane są 2 problemy astronomiczne. Rozwiązania przesyła się pocztą tradycyjną.
  • Na tropach astronomii (trwa do 15 października 2009) - konkurs dla uczniów wszystkich typów szkół na reportaż z wakacyjnej przygody z astronomią (np. z pobytu na obozie astronomicznym, z wycieczki do planetarium, obserwatorium, muzeum, z nocnej obserwacji nieba lub obserwacji zaćmienia Słońca albo z wizyty w miejscu upadku meteoru). Organizatorami konkursu są: Instytut Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nagrody za najlepsze prace to teleskopy, albumy, mapy i książki astronomiczne.
  • Zegary słoneczne (trwa do 30 września 2009) - konkurs dla uczniów wszystkich typów szkół na zdjęcie działającego zegara słonecznego, organizowany przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Nagrodami są teleskopy astronomiczne. Prace uczestników konkursu pomoga stworzyć katalog polskich zegarów słonecznych.
  • Zaginione niebo (trwa do 1 września 2009) - otwarty ogólnopolski konkurs fotograficzny na zdjęcie rozgwieżdżonego nieba i widocznych na nim obiektów astronomicznych organizowany przez Instytut Astronomiczny UWr i Centrum Kultury "Agora" we Wrocławiu. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas XII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki - 22 IX, godz. 18.00, Uniwersytet Wrocławski, pl. Uniwersytecki 1, hol przed Oratorium Marianum.
  • Ciemne niebo nad Polską (trwa do 1 czerwca 2009) - konkurs dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych organizowany przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Polega na wyszukaniu i udokumentowaniu przykładów ilustrujących zjawisko zanieczyszczenia nocnego nieba niepożądanym światłem. Więcej informacji o tym problemie można znaleźć na stronach programu Ciemne Niebo. Wyniki. W konkursie zwycieżyła Patrycja Piętka. 
  • Wszechświat piękny jak malowanie (trwa do 1 czerwca 2009) - konkurs prac plastycznych dla uczniów szkół podstawowych organizowany przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Oceniana jest wyobraźnia, poziom plastyczny oraz zgodność pracy z obecnym stanem wiedzy astronomicznej.
    Wyniki. Na konkurs wpłynęło prawie 1800 prac. W kategorii uczniów młodszych zwyciężyła Gabriela Słota z Korczyny, a wśród uczniów starszych - Magdalena Bekier z Łomży. Wśród wyróżnionych znalazł się Oskar Klipel z Wrocławia. Tu znajduje się galeria nagrodzonych prac.
  • Victor - Dolnośląski Konkurs Nauk Przyrodniczych (zgłoszenia do 31 I 2009, etap szkolny 17-18 II 2009, finał 6 IV 2009) - I edycja konkursu dla gimnazjów z Dolnego Śląska organizowanego przez Gimnazjum nr 29 we Wrocławiu (ul. Kraińskiego 1). Etap szkolny ma formę testu, a międzyszkolny, do którego wchodzi dwóch najlepszych uczniów z każdej zgłoszonej szkoły, e-testu (z użyciem pilotów). Wyniki. W klasyfikacji indywidualnej zwyciężyli: Marek Cygan (GIM 16 Ww), Robert Witczak (GIM 14 Ww) i Jakub Sutowicz (GIM 13 Ww). W klasyfikacji drużynowej najlepsze okazały się: GIM nr 2 w Oławie, GIM w Kątach Wrocławskich i GIM nr 14 z Wrocławia.

Swoją wiedzę astronomiczną o gwiazdozbiorach, ciałach niebieskich i historii astronomii można sprawdzić za pomocą jednego z quizów astronomicznych on-line opracowanych przez fizyków z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Informacje o innych imprezach odbywających się w Polsce w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii można znaleźć na stronie http://www.astronomia2009.pl.

Powrót na górę strony