Muzyczna matematyka

Data ostatniej modyfikacji:
2012-01-26
Autor: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Poziom edukacyjny: 
szkoła podstawowa
gimnazjum
Dział matematyki: 
zastosowania matematyki

Ciekawą pracę pt. "Muzyczna matematyka" na temat związków matematyki z muzyką (opartą zresztą na materiałach z naszego Portalu) napisała uczennica VI klasy Szkoły Muzycznej I stopnia w Krakowie - Klara Maria Zgliński - na konkurs prac matematycznych organizowany przez Krakowskie Młodzieżowe Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk oraz Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Praca zajęła I miejsce w XI edycji konkursu w roku 2011 w kategorii szkół podstawowych.

Łącząc swoje dwie pasje, Klara pokazała, że muzyka jest pełna matematyki. Nie zastanawiała się nad tym wcześniej, dopóki nie zapytano jej o to na Sesji Matematycznej kończącej poprzednią edycję tego samego konkursu (który zresztą też wygrała). Jedyne, co przyszło jej wtedy do głowy, to ułamki występujące w wartościach rytmicznych. Jednak zainspirowana pytaniem, zaczęła drążyć temat i znalazłam wiele ciekawych właściwości matematycznych dźwięku, rytmu i kompozycji. Okazało się, że muzyka jest zbudowana na matematyce.

W swojej pracy Klara wyjaśniła zasadę powstawania dźwięku na strunie, podzieliła dźwięki na elementy muzyczne, pokazując zależności między tonami i obliczając interwały (przy tej okazji poznała operację logarytmowania), pokazała też podział rytmiczny muzyki i usystematyzowała znaki używane do jego zapisu. Na koniec zaprezentowała zasadę złotego podziału i ciąg Fibonacciego oraz przykłady ich wykorzystania w kompozycjach muzycznych. Pracę można przeczytać tutaj.

Gratulujemy Klarze sukcesów w konkursach matematycznych i życzymy, aby rozwijanie matematyczno-muzycznych pasji przyniosło jej wiele satysfakcji!

 

Powrót na górę strony