Olimpijskie złoto dla wrocławianina!

Data ostatniej modyfikacji:
2009-08-3
Autor: 
Michał Śliwiński
nauczyciel w III LO we Wrocławiu

Na początku sierpnia 2007 w Sankt Petersburgu odbyła się V Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyki Teoretycznej, Matematycznej i Stosowanej. W ośmioosobowej reprezentacji naszego kraju było aż pięcioro uczniów wrocławskich szkół, których uczestnictwo było możliwe m.in. dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego Wrocławia i Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pierwsza czwórka Polaków (w tym trzech wrocławian!) zebrała najwięcej nagród wśród wszystkich 15 uczestniczących drużyn, a Łukasz Cegieła z XIV LO we Wrocławiu zdobył jeden z dwóch złotych medali!

Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna odbywa się od 5 lat jako naturalne rozszerzenie odbywających się od lat sześćdziesiątych konkursów lingwistycznych w Rosji i Bułgarii. Polacy biorą w niej udział od 4 lat, osiągając coraz lepsze rezultaty. Tegoroczna ośmioosobowa reprezentacja Polski wyłoniona została tradycyjnie w drodze (trzystopniowych) krajowych eliminacji organizowanych przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego i Komitet Główny Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Byli to: Mateusz Dolata z I LO w Lesznie, Łukasz Cegieła, Miłosz Krupski i Witold Świątkowski z XIV LO we Wrocławiu, Szymon Depta z I LO w Gliwicach, Mikołaj Hojko z III LO we Wrocławiu, Sabina Banasiak z XIV LO we Wrocławiu i Aleksandra Kozera z ZSO nr 6 w Radomiu. Jak co rok w ścisłej czołówce silnie reprezentowane byly szkoły wrocławskie!

Żadna z dwu nagród I stopnia w konkurencji indywidualnej wyjątkowo nie przypadła w tym roku Bułgarom ani Rosjanom. Jedną zdobył Adam Hesterberg z USA, a drugą - zawodnik z Wrocławia, Łukasz Cegieła! Tradycyjnie przyznano również nagrody za najlepsze rozwiązania poszczególnych zadań. Spośród ośmiu takich wyróżnień cztery przypadły Polakom: Łukaszowi Cegiele za zad. 3, Mateuszowi Dolacie za zad. 4 oraz Miłoszowi Krupskiemu i Witoldowi Świątkowskiemu za zad. 1 (ex aequo z Jeffreyem Limem z USA). Tym samym pierwsza polska czwórka była drużyną, która spośród wszystkich piętnastu startujących zdobyła najwięcej nagród! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Więcej o Olimpiadzie i zawodach z lingwistyki matematycznej na stronach polskich organizatorów www.fsmw.uni.wroc.pl/lingw lub Wikipedii.  Tutaj przeczytasz o sukcesach Polaków w latach 2008 i 2009.

 

Powrót na górę strony