Curlicue (ang. zakrętas, zawijas), znane również jako origami kinetyczne, to nazwa całej grupy modeli, których urok polega na tym, że po złożeniu można je wprawiać w ruch. Tu pokażemy konstrukcję, którą można skręcać, uzyskując ciekawy efekt poruszającej się spirali. Jest on lepiej widoczny, gdy do wykonania modelu użyjemy dwukolorowego paska papieru. Model ten był prezentowany podczas warsztatów towarzyszących finałowi konkursu matematycznego origami Żuraw w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego w kwietniu 2016 roku przez nauczycielkę matematyki w GM 5 Wrocław - Barbarę Sikorę. Oryginalny pomysł pochodzi od Assii Brill i został opisany w książce „Curlicue: Kinetic Origami”.
Curlicue składamy ze zwężającego się paska papieru (w kształcie trapezu prostokątnego o długich ramionach i krótkich podstawach). Im mniejsza jest różnica długości podstaw, tym gęściej układają się „schodki”, co widać na poniższych ilustracjach.
Legenda
1. Zaczynamy od wycięcia odpowiedniego paska. Powinien mieć kąty proste na końcach jednego z długich boków. Najlepiej wykorzystać kąty w rogach kartki formatu A3. Papier powinien być dość giętki, może być to mocny papier do pakowania prezentów.
2. Pasek kładziemy przed sobą, wysokoćsią trapezu do siebie, krótszą podstawą z prawej strony. Następnie zaginamy lewy dolny róg do górnej krawędzi.
3. Długi "ogon" pozostawiony po prawej stronie zaginamy do góry, do krawędzi powstałej z poprzedniego zagięcia. Następnie obracamy model o 90º, aby pasek wrócił do pozycji poziomej.
4. Powtarzamy punkt 3.
5. I robimy to wielokrotnie aż dojdziemy do końca paska.
6. Ewentualnie odcinamy nadmiar z wąskiej części paska.
7. Model jest luźny. Można go rozciągnąć w górę, chwytając za końce.
Kolejny - najtrudniejszy - etap polega na zablokowaniu modelu, czyli przeskładaniu go na drugą stronę. Pokażemy, jak to zrobić, na poniższym filmie.