Rok Matematyki w Niemczech

Data ostatniej modyfikacji:
2009-08-3
Autor: 
Michał Śliwiński
nauczyciel w III LO we Wrocławiu

Rok 2008, dziewiąty z kolei "rok nauki" w Niemczech, został ogłoszony Rokiem Matematyki. Kanclerz Angela Merkel (z wykształcenia fizyk!) obwieściła to w specjalnym wystąpieniu. Z tej okazji przez cały rok w całym kraju odbywa się kilkaset rozmaitych imprez matematycznych - wykładów, pokazów, wystaw, konkursów, festiwali filmowych. Do 30 niemieckich portów zawinie matematyczny statek MS "Nauka", a na przełomie czerwca i lipca w Lipsku odbędą się mistrzostwa świata w liczeniu w pamięci. Mistrzowie będą ujawniać swoje metody publiczności, przygotowani są też na rywalizację z kalkulatorami!

Organizatorzy Roku Matematyki zapraszają do różnorakich konkursów: naukowych i popularyzatorskich, indywidualnych i grupowych. Odbywają się one pod dwuznacznym hasłem "Matematyka - wszystko, co się liczy!".

Także wiele niemieckich szkół i innych instytucji zaprasza na organizowane przez siebie "dni (oraz noce!) matematyki". Na odbywających się wtedy wykładach, pokazach i wystawach można dowiedzieć się m.in. o kłamstwach w i o statystyce, możliwościach leczenia chorób nowotworowych, metodach planowania najkrótszej drogi, odkryciu Johna Nasha (bohatera filmu Piękny umysł), o pierwszych matematycznych krokach człowieka czy problemach z liczeniem spowodowanych dyskalkulią.

Odbędzie się wiele spotkań z naukowcami, dydaktykami i przedstawicielami różnych gałęzi przemysłu oraz mediów. Część z nich przeznaczona jest dla szerokiej publiczności, inne to "imprezy fachowe", kierowane do ludzi zajmujących się zawodowo matematyką - naukowców, studentów, nauczycieli, dydaktyków. Ich wykaz znajduje się tutaj.

Pełny opis wszystkich imprez, regulaminy konkursów wraz z wieloma ciekawymi artykułami i grami internetowymi można znaleźć na niemieckojęzycznych stronach WWW - http://www.jahr-der-mathematik.de/.

Jest tam też wiele ciekawostek. Można np. dowiedzieć się, że znany amerykański wokalista Art Garfunkel jest z wykształcenia matematykiem oraz że w 2006 r. skomponowano operę Cantor - mierzenie nieskończoności, której prapremiera miała miejsce w Halle, gdzie żył i tworzył ten wielki niemiecki matematyk, twórca teorii mnogości. Więcej na ten temat w naszym artykule Opera matematyczna.

Z Wrocławia do Drezna czy Berlina mamy bliżej niż do Warszawy, więc zachęcamy do skorzystania z bogatej oferty matematycznych imprez u naszych sąsiadów.

 

Powrót na górę strony