W artykule prezentujemy zakręcone modele wymyślone przez Tomoko Fuse - obdarzoną niezwykłą wyobraźnią i talentem japońską mistrzynię origami i autorkę wielu oryginalnych technik origami i wielu książek popularyzujących zabawę z papierem. Tekst powstał na bazie warsztatów prowadzonych w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Gotowe modele wyglądają na bardziej skomplikowane niż są w rzeczywistości. Moduły są łatwe do wykonania, a ich splatanie nie powinno sprawić żadnych kłopotów. Problematyczny może być sam początek budowania spirali, kiedy poszczególne moduły trzeba dopasować do siebie nawzajem, ale wystarczy odrobina cierpliwości i kilka prób, żeby uzyskać oczekiwany efekt. Początkującym polecam spiralę wykonaną z 4 modułów. Jest łatwa do zrobienia i bardzo efektowna.
Spirala z 3 modułów
Korzystając z poniższego schematu, przygotuj trzy jednakowe elementy. Najlepiej w różnych kolorach - łatwiej je wówczas splatać, a i efekt końcowy jest ciekawszy. Z kartki 21 x 21 cm otrzymasz model o wysokości ok. 4 cm.
Legenda
Gotowe moduły powinny wyglądać mniej więcej tak, jak na poniższym zdjęciu.
Teraz trzeba je połączyć, ale w tym celu należy je rozkręcić i nieco wyprostować.
Łączenie modułów może być pewnym problemem, dlatego trzeba zrobić to dokładnie. Po dopasowaniu wszystkich trzech elementów, podstawa spirali musi tworzyć trójkąt równoboczny (fot. 4). Dopiero wtedy można pozaginać skrzydełka (fot. 4-6), dzięki czemu model się ustabilizuje. Jeżeli trzecie skrzydełko daje się wsunąć pod pierwsze, to znaczy, że podstawa spirali jest zrobiona prawidłowo.
Połączone moduły powinny wyglądać jak na poniższych zdjęciach (widoki z obu stron).
Teraz pozostaje już tylko dalsze zaplatanie spirali. Jest to dosyć łatwe, ponieważ wszystkie potrzebne zagięcia zostały zrobione wcześniej.
Pierwsza warstwa spirali jest już zapleciona. Drugą wykonuje się analogicznie - fot. 13-16.
Kolejne warstwy wykonuje się tak samo. Trzeba jedynie pamiętać, w jakiej kolejności zagina się moduły, i nie zapominać o tym, że ostatni na danym poziomie moduł jest częściowo wsuwany pod pierwszy. Dla własnej wygody po zbudowaniu każdego poziomu należy odsłonić środek modelu (zaznaczony na fot. 14 białym trójkątem). W tym celu trzeba odchylić i ewentualnie nieco wyprostować pozaginane „ogonki”. Należy się też upewnić czy moduły są prawidłowo zaplecione. Efekt końcowy powinien wyglądać jak na zdjęciu poniżej.
Spirala z 4 modułów
To najłatwiejsza z opisywanych tu spiral. Z kartki o wymiarach 21 x 21 cm powstaje model o wysokości ok. 6 cm. Ponieważ ze wszystkich stron wygląda ładnie, może być wykorzystywany jako ozdoba choinkowa.
Korzystając z poniższego schematu, wykonaj cztery takie same elementy.
A oto gotowe moduły.
Teraz trzeba je nieco rozłożyć i wyprostować.
A oto sposób ich łączenia.
Teraz można zaginać skrzydełka. Pierwsze cztery ruchy wykonuje się, wykorzystując istniejące już zagięcia.
Jeden poziom jest gotowy. Powyższe ruchy należy teraz powtarzać tak długo, jak tylko się da. Na końcu pozostaną króciutkie ogonki papieru, które można delikatnie skręcić razem.
Jedna strona modelu jest już gotowa. Teraz trzeba go odwrócić i powtórzyć zaginanie skrzydełek po drugiej stronie. Efekt ostateczny przedstawia poniższe zdjęcie.
Spirala z 5 modułów
Z kartki o wymiarach 21 x 21 cm otrzymuje się model o wysokości ok. 8 cm. Ma kształt przypominający choinkę, dlatego ładnie wygląda zrobiona z kartek o różnych odcieniach zieleni.
Przygotuj pięć jednakowych elementów wg poniższego schematu.
Oto gotowe moduły.
A to wszystkie elementy rozprostowane i przygotowane do połączenia.
Teraz przystępujemy do łączenie modułów.
Dobrze dopasowane moduły układają się w gwiazdkę (fot. 4). Teraz trzeba zapleść skrzydełka, żeby całość ustabilizować. Jeżeli ostatnie skrzydełko daje się wsunąć pod pierwsze (fot. 9-10), to podstawa spirali jest wykonana prawidłowo.
A tak wyglądają połączone moduły (widoki z obu stron).
Spiralę buduje się zgodnie z istniejącymi już zagięciami.
Powyższe ruchy należy powtarzać najdłużej, jak tylko się da. Końcówki, których nie daje się już zaginać, można delikatnie skręcić ze sobą. A tak wygląda gotowa już spirala widziana z różnych stron.