Symetria nad wodą

Data ostatniej modyfikacji:
2016-11-28
Autor: 
Renata Piesiak
nauczycielka w ZS nr 11 we Wrocławiu

O symetrii w świecie przyrody ożywionej pisaliśmy już w tekście Symetria wśród motyli. Poniżej prezentujemy galerię zdjęć poświęconych symetrii uchwyconej nad wodą utalentowanego wrocławskiego fotografika, miłośnika ornitologii, ucznia Gimnazjum nr 17 - Mateusza Piesiaka. Mateusz wybrał trudny rodzaj fotografii, ale dający wiele satysfakcji i pięknych wspomnień. Jego prace są efektem wielu godzin obserwacji, budowania kryjówek pozwalających zbliżyć się do ptaków oraz niezwykłej umiejętności uchwycenia właściwej chwili i utrwalenia jej w obiektywie.

O autorze zdjęć

Swoje pierwsze ornitologiczne zdjęcie (czajek) Mateusz zrobił w wieku 6 lat podczas wakacji u prababci i od tej pory fotografowanie ptaków stało się jego pasją. Mówi, że to ucieczka od codziennych problemów i od zgiełku miasta, bo choć wiele jego zdjęć powstało w centrum Wrocławia (jak np. piękny portret pustułki z odbiciem mostu Grunwaldzkiego w źrenicy), to jednak w porach, gdy większość jego mieszkańców jeszcze smacznie śpi. Mateusz wstaje na długo przed wschodem słońca, a potem nakłada kamuflaż lub czai się w kryjówce. Wiele zdjęć wymagało od niego leżenia godzinami na piasku lub w błocie, ale znajomość ptasich obyczajów przynosi efekty.

 

Mimo młodego wieku Mateusz ma na koncie znaczące sukcesy:

  • wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym "Od kropli do oceanu" organizowanym w 2010 roku przez SP 113 z Wrocławia,

 

  • wyróżnienie w konkursie Foto-Eko 2011 organizowanym przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" (za zdjęcie uszatki z wrocławskiego Parku Skowroniego przy ul. Armii Krajowej),

  

  • II miejsce w głosowaniu internautów w konkursie fotograficznym dla dzieci i młodzieży Przyroda Ojczysta 2011, organizowanym przez portal ekologia.pl (za zdjęcie podrywających się do lotu batalionów na odstojniku na polach irygacyjnych przy ul. Kajakarzy)

  

  • zwycięstwo w kategorii junior (11-14 lat) w największym międzynarodowym konkursie fotograficznym o tematyce przyrodniczej Wildlife Photographer of the Year 2011, organizowanym przez londyńskie Muzeum Historii Naturalnej oraz BBC Wildlife Magazine (za zdjęcie ostrygojadów kłócących się o pożywienie na Nickerson Beach w Nowym Jorku). 

 

Zdjęcia z gali konkursowej w Londynie w październiku 2011.

Był to od lat największy polski sukces w tym prestiżowym konkursie. Wśród ponad 40.000 nadesłanych prac międzynarodowe jury najwyżej oceniło pracę Mateusza. W nagrodę otrzymał on 750 funtów, całodniową sesję fotograficzną wspólnie z profesjonalnym fotografem dzikiej przyrody pracującym dla National Geographic  i liczne propozycje opublikowania zdjęć w światowych magazynach. Młodemu podglądaczowi zwyczajów zwierząt życzymy wielu równie spektakularnych sukcesów.

Z tym większą przyjemnością zapraszamy do obejrzenia poniższej galerii pięknych zdjęć ornitologicznych Mateusza, których matematycznym motywem jest symetria. A miłośników jego twórczości zapraszamy do jego autorskiej galerii na http://www.birdwatching.pl/galerie-autorskie/746-matix. Wystawę prac Mateusza Piesiaka można też oglądać do połowy stycznia 2012 w osiedlowym klubie "Promyk" spółdzielni "Cichy Kącik" przy ul. Ścinawskiej 20. Wstęp wolny.

 

Post scriptum

Od czasu powstania artykułu Mateusz zdążył dorosnąć (skończył III LO we Wrocławiu i obecnie studiuje automatykę i robotykę na PWr), ale nadal odnosi międzynarodowe sukcesy w fotografowaniu przyrody. Na liście jego trofeów znalazły się:

  • wyróżnienie w konkursie Travel Photographer of the Year 2012
  • wyróżnienie w konkursie Memorial Maria Luisa 2012
  • zwycięstwo w IV Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Różnorodność biologiczna i krajobrazowa Bieszczadzkiego Parku Narodowego” 2013
  • zwycięstwo w kategorii wiekowej 15-17 lat w konkursie Wildlife Photographer of the Year 2013
  • zwycięstwo w kategorii wiekowej "under 18 years" w konkursie National Wildlife Photo Contest 2013
  • RHS Young Photographer of the Year 2013
  • zwycięstwo w YPEF Photo Contest "Coniferous Forest" 2014
  • zwycięstwo w konkursie fotograficznym "Oblicza Przyrody" 2014
  • zwycięstwo w kategorii "Wildlife" w konkursie Siena International Photo Awards 2015 za zdjęcie "Anioły"
  • zwycięstwo w kategorii amatorów w konkursie International Pano Awards 2015 za zdjęcie "Białe zjawy" (mewy w locie i czaple na brzegu)
  • III m. i nagroda "Remarkable Award" w kategorii studentów w konkursie Siena International Photo Awards 2016 za zdjęcia "Raised from the water" i  "Oko Saurona"

 

 

Symetria nad wodą

Tafla wody stanowi idealny model płaszczyzny symetrii odbiciowej. Ale środowisko wodne umożliwia bystremu obserwatorowi zauważenie wielu innych zjawisk z symetrią w tle.

 

 

 

Też nad wodą

To też jest symetria nad wodą, tyle że symetria obrotowa. Zdjęcie zrobiono w porcie jachtowym w mieście Rodos (na greckiej wyspie Rodos). Kliknij, aby powiększyć.

A to nie

WażkaOto symetria osiowa w przelocie (na moim parapecie we Wrocławiu). Kliknij, aby powiększyć. 

Korepetycje z matematyki online

Super zdjęcia. Sztuczna inteligencja takich jeszcze nie tworzy. Warto podkreślić, że Mateusz, rozpoczynając swoją przygodę z ornitologią w wieku 6 lat, dziś jest studentem automatyki i robotyki na PWr. Lekcje z matematyki online przybliżą Ciebie również do piękna matematyki.

Powrót na górę strony