Noc Laboratoriów (II)

Data ostatniej modyfikacji:
2016-12-31
Autor recenzji: 
Jolanta Lazar
nauczycielka matematyki w GM 9 Wrocław
Organizator: 

Europejskie Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokia Networks
ul. Lotnicza 12, 54 – 155 Wrocław, budynek West Gate
e-mail: kontakt@nokiawroclaw.pl
www.nokiawroclaw.pl

Wrocławskie Centrum Badań EIT+
ul. Stabłowicka 147, 54-066 Wrocław
tel: 71 720 16 01, fax: 71 720 16 00
e-mail: biuro@eitplus.pl
http://www.eitplus.pl

strona domowa projektu: http://noclaboratoriow.pl

 

Termin: 

8 X 2016, godz. 17-23 (Technoludek do 21, WKP do 22)

 

Miejsce: 

Wrocławski Park Technologiczny S.A.
Centrum Edukacyjne „Technoludek”
ul. Duńska 9, Wrocław, budynek DELTA

Humanitarium Ogrody Doświadczeń
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
ul. Stabłowicka 147A, Wrocław

Europejskie Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokia Networks
ul. Lotnicza 12, Wrocław, budynek West Gate

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

  • Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt, Pracownia Mikroskopii Elektronowej
    ul. Kożuchowska 5b, Wrocław
  • Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt, Instytut Hodowli Zwierząt
    ul. Chełmońskiego 38c, Wrocław
  • Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, Instytut Inżynierii Środowiska
    pl. Grunwaldzki 24, Wrocław
  • Wydział Przyrodniczo-Technologiczny, Katedra Genetyki, Hodowli Roślin i Nasiennictwa
    pl. Grunwaldzki 24a, Wrocław
  • Wydział Przyrodniczo-Technologiczny, Instytut Inżynierii Rolniczej
    ul. Chełmońskiego 37/41, Wrocław
  • Wydział Medycyny Weterynaryjnej, Katedra Higieny Żywności i Ochrony Zdrowia Konsumenta
    ul. Norwida 31, Wrocław
  • Wydział Medycyny Weterynaryjnej, Katedra Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich
    pl. Grunwaldzki 49, Wrocław

 

Międzynarodowe Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych i Niskich Temperatur
ul. Gajowicka 95, Wrocław

Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji
ul. Podwale 31–33, Wrocław
prezentacje: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Centrum Dydaktyczno-Naukowe
pl. Grunwaldzki 24a, aula im. Jana Pawła II i sala 1c

 

Opłata: 
bezpłatny

Noc laboratoriów odbędzie się w roku 2016 we Wrocławiu po raz drugi. W I edycji wzięło udział 4000 zwiedzających. Z taką inicjatywą wystąpiły w 2015 roku Nokia Solution and Network oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+, a dołączyły do nich m.in. Uniwersytet Przyrodniczy, Międzynarodowe Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych i Niskich Temperatur oraz Komenda Wojewódzka Policji, które otworzą swoje laboratoria dla zwiedzających. Ideą akcji jest udostępnienie przestrzeni badawczych zazwyczaj zamkniętych dla osób postronnych i pokazanie nowoczesnego sprzętu oraz pełnych pasji naukowców, którzy opowiedzą o swojej pracy. Wstęp na wszystkie zajęcia jest bezpłatny.

Oto wybór z szerokiego wachlarza imprez:

  • Centrum Edukacyjne „Technoludek” (Wrocławski Park Technologiczny)
    Warsztaty dla dzieci i młodzieży: „Genetyka”, „Kolorowe laboratorium”, „Kriogenika”, „Przygody z Łazikiem Marsjańskim”, pokazy eksperymentów, wystawa firm laboratoryjnych. Obowiązują zapisy pod adresem: noclaboratoriow@technologpark.pl. Więcej informacji o programie jest tutaj.
  • Ogrody Doświadczeń Humanitarium
    Wystawa „Szkiełko i oko - tajemnice optyki”, pokazy doświadczeń z suchym lodem i z ciekłym azotem oraz warsztaty „Sprawdź swoje pH” i „Plastik z mleka”. Wymagana jest rezerwacja pod adresem https://bilety.eitplus.pl. Więcej informacji o programie jest tutaj.
  • Europejskie Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokia Networks
    Wystawa poświęcona historii telekomunikacji na świecie, zwiedzanie strefy chronionej antystatycznie ESD, klatki Faradaya, komór temperaturowych, pokazy metod pracy z prototypami, demonstracje najnowocześniejszych urządzeń pomiarowych (oscyloskopów, analizatorów widma, generatorów sygnału), prezentacja środowisk testowych technologii mobilnych (LTE, Cloud). Należy wypełnić formularz rejestracyjny stąd nokiawroclaw.pl/noc-laboratoriow. Więcej informacji o programie jest tutaj.
  • Wrocławskie Centrum Badań EIT+
    Spotkania z naukowcami i zwiedzanie laboratoriów: Magnetycznego Rezonansu Jądrowego NMR, Mikroskopii Elektronowej, Spektrometrii Mas, Krystalografii, Badań Struktury Ciała Stałego, Laserowych Systemów Pomiarowych, Elektroniki Drukowanej i Ogniw Słonecznych, Materiałów Polimerowych. Więcej informacji o programie jest tutaj.
  • Uniwersytet Przyrodniczy
    Zajęcia w laboratoriach: Mikroskopii Elektronowej, Oceny i Analiz Mleka, Biochemicznym, Wodnym, Technologii Materiałów i Konstrukcji Budowlanych, Biologii Molekularnej, Kultur in Vitro, Odnawialnych Źródeł Energii, Mikrobiologii Żywności (Wet), Laboratorium Oceny Nasienia i Zapłodnienia in Vitro. Obowiązują zapisy pod adresem noc_laboratoriow@up.wroc.pl. Więcej informacji o programie jest tutaj.
  • Międzynarodowe Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych i Niskich Temperatur
    Warsztaty dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych: "Nadprzewodnictwo: zerowy opór elektryczny, lewitacja - to bardzo proste", „Arktyka w laboratorium, czyli niskie temperatury w nauce” i „Magnesy - czy tylko na lodówkę”, wykład popularnonaukowy nt. niskich temperatur i magnetyzmu z pokazami, zwiedzanie laboratorium elektromagnesów nadprzewodnikowych, bitterowskich i impulsowych. Zajęcia dla rodzin „Zabawy nauką” - pokazy z omówieniem lewitacji nadprzewodników oraz innych niezwykłych zachowań materii w niskich temperaturach (-196°C), pokazy magnesów bitterowskich zasilanych prądem o natężeniu 12 000 A (połączone z lewitacją metali, owoców itp). Obowiązuje rejestracja elektroniczna lub telefoniczna. Osoby do kontaktu: Krzysztof Filar (e-mail: k.filar@ml.pan.wroc.pl, tel. 71 390 71 38), Grzegorz Gajda (e-mail: g.gajda@ml.pan.wroc.pl, tel. 71 390 71 38). Więcej informacji o programie jest tutaj.
  • Komenda Wojewódzka Policji
    Prezentacja Laboratorium Kryminalistycznego i pracowni badań: Antroposkopijnych, Broni i Balistyki, Chemicznych, Daktyloskopijnych, Dokumentów, Fonoskopijnych, Informatycznych, Mechanoskopijnych, Traseologicznych, Zapisów Wizualnych i Genetyki Sądowej, prezentacja nadzoru merytorycznego nad komórkami techniki kryminalistycznej województwa dolnośląskiego, wprowadzenie do pokazu oględzin miejsca zdarzenia i oględziny z uwzględnieniem głównych rodzajów występujących tam śladów kryminalistycznych, wykonanie dokumentacji technicznej w postaci nagrań wideo, zdjęć i szkiców, opracowanie portretu pamięciowego przez biegłego z zakresu badań antroposkopijnych. W trakcie prezentacji i pokazów w hallu prezentowane będą środki oraz materiały kryminalistyczne, którymi posługują się specjaliści oraz biegli z różnych dziedzin kryminalistyki. Będzie można uzyskać odbitkę linii papilarnych wybranego palca. Obowiązują zgłoszenie mejlowe na adres noc_laboratoriow@up.wroc.pl. Więcej informacji o programie jest tutaj.

 

Powrót na górę strony