Master of Sudoku

Data ostatniej modyfikacji:
2016-01-31
Autor: 
Jan Dambiec
Organizator: 

EUROGENIUS GROUP s.r.o.
Kukučínova 2043, 069 01 Snina, Słowacja
tel./faks: 00421 57 762 29 82
e-mail: info@geniuslogicus.eu

strona domowa konkursu

 

Terminy: 

zgłoszenia do 30 X 2015
konkurs: marzec - kwiecień 2016 (dzień do wyboru)

 

To nowy konkurs organizowany przez portal Genius Logicus, w którym uczniowie z kilkunastu krajów Europy środkowo-wschodniej rozwiązują on-line sudoku i łamigłówki logiczne nim inspirowane. To propozycja dla tych, którzy lubią rywalizację i gry logiczne oraz chcą sprawdzić swoje możliwości, nie wychodząc z domu. Adresatami konkursu są uczniowie wszystkich typów szkół w wieku od 10 lat. Nie ma podziału na kategorie wiekowe.

Zadania są ciekawe, średnio trudne, część jest nietypowa, bo tylko luźno wzorowana na sudoku. Polecenia są podane są w językach narodowych. Niestety, w przypadku języka polskiego tłumaczenie jest zbyt staranne, co często utrudnia zrozumienie treści. Zawodnicy rozwiązują 10 zadań bez mierzenia czasu i bez nadzoru. Za rozwiązanie każej łamigłówki można otrzymać od 1 do 5 punktów. Nie ma punktów karnych za błędne odpowiedzi. 

Portal oferuje premie i zniżki w opłatach w zależności od liczby uczniów zgłoszonych z danej szkoły oraz w zależności od liczby wybranych konkursów (w ofercie są jeszcze m. in. Genius Logicus i Genius Matematicus). Wśród zawodników startujących w co najmniej trzech konkursach losowane są nagrody rzeczowe, a najlepsi uczestnicy co najmniej trzech konkursów wchodzą do „Galerii sławy" i również otrzymują nagrody rzeczowe.

 

Historia: 

Portal Genius Logicus organizuje konkursy łamigłowkowe i logiczne od 2005 roku. Biorą w nich udział szkoły z 16 państw: Słowacji, Czech, Polski, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Rosji, Rumunii, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, Estonii, Łotwy, Litwy, Bułgarii i Turcji. Master of Sudoku rozgrywany jest od roku szkolnego 2015/16.

 

Skrót regulaminu: 
  • Konkurs przeznaczony jest dla uczniów od 10 lat bez podziału na kategorie wiekowe. Jest rozgrywany za pośrednictwem internetu.
  • Szkoła wyznacza spośród nauczycieli koordynatora zawodów, który zgłasza uczestników i wnosi opłatę na rachunek podany na stronie organizatora.
  • Szkoły otrzymują premie i zniżki w zależności od liczby uczniów oraz liczby konkursów z portalu Genius Logicus, w których biorą udział.
  • Zawodnicy rozwiązują 10 zadań. Za każde mogą otrzymać od 1 do 5 punktów w zależności od stopnia trudności. Robią to bez mierzenia czasu i bez nadzoru koordynatora. Nie ma punktów karnych za błędne odpowiedzi.
  • Wśród uczestników, którzy wezmą udział w co najmniej w trzech konkursach organizowanych przez Portal, losowane są nagrody rzeczowe. Najlepsi, którzy osiągną przynajmniej 80 % możliwych do zdobycia punktów w co najmniej trzech konkursach, wchodzą go „Galerii sławy" i również otrzymują nagrody rzeczowe.

 

Przykładowe zadania: 

1. (2 pkt) Wypełnij diagram 9×9 w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym z dziewięciu pogrubionych kwadratów 3×3 znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9.

sudoku1

2. (3 pkt) Wypełnij diagram w taki sposób, aby w każdym pogrubionym sześciokącie znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 6.  Cyfry nie mogą się powtarzać w zaznaczonych strzałkami kierunkach.

sudoku2

3. (3 pkt) Wypełnij kwadrat 6x6  tak, aby każdym wierszu, kolumnie i w wewnętrznych prostokątach znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 6. Liczby znajdujące się na obwodzie kwadratu są sumą pierwszych czterech liczb z danego wiersza lub kolumny.

 sudoku3

 

Powrót na górę strony