Listy do młodego matematyka

Data ostatniej modyfikacji:
2015-03-24
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Autor: 

Ian Stewart - matematyk, wykładowca na Uniwersytecie w Warwick w Wielkiej Brytanii, członek Królewskiego Towarzystwa Naukowego, znany na świecie popularyzator matematyki, współpracownik "Scientific American" i "New Scientist".

Wydawca: 

Prószyński i S-ka
ul. Garażowa 7, 02-651 Warszawa
tel. 022 607 79 52
www.proszynski.pl

W listach do znajomej licealistki zainteresowanej matematyką (a później już studentki i naukowca) autor odpowiada na wiele ważkich i trudnych pytań, m.in. dlaczego matematyka jest ważną częścią naszej kultury i dlaczego warto ją uprawiać. Książka ta jest swoistym uaktualnieniem prób odpowiedzi na podobne pytania zawartych w Apologii matematyka Godfrey'a Hardy'ego - książce napisanej 70 lat temu.

Meg stawia swojemu przyjacielowi niełatwe pytania: Czy Bóg jest matematykiem? Czy matematycy z obcej cywilizacji, gdybyśmy ich kiedyś spotkali, myśleliby tak jak ziemscy? Jakie dowcipy opowiadają sobie młodzi matematycy? Czym zajmuje się matematyk? Jak postrzega piękno? Czy z uprawiania matematyki można odnieść wymierne korzyści?  A Ian Stewart, znakomity naukowiec i popularyzator nauki, opowiada cierpliwie o tym, co, jak pisze, sam chciał wiedzieć, gdy był studentem. Podejmuje bardzo różne kwestie, od filozofii po sprawy praktyczne: co to jest matematyka i dlaczego warto ją uprawiać, jakie są związki między logiką i dowodami, jaką rolę w matematyce odgrywa elegancja i piękno, co się stanie z matematyką w przyszłości, jakie są drobne dziwactwa społeczności matematyków i wiele, wiele innych.

Jak zawsze wciągający styl renomowanego autora łączy w sobie cięty (brytyjski?) humor i zdolność trafiania w sedno sprawy. I nic nie traci ze swoich walorów w bardzo dobrym i niezwykle starannym polskim przekładzie. Książka bardzo żywo i jasno tłumaczy, dlaczego matematyka jest ważną częścią naszej kultury. To świetna lektura dla studentów i doktorantów, a także dla każdego, kogo ciekawi fascynujący, choć często tajemniczy świat matematyki. Na pewno z wielką przyjemnością przeczytają ją także niematematycy.

 

Opinie zasłyszane: 

Pisarzom science fiction, którzy również wykonują zawód, wymagający oryginalności, zadaje się często pytanie: "Skąd bierzecie te zwariowane pomysły"? Standardowa odpowiedź brzmi: "Wymyślamy je". Pisałem powieści science-fiction i mogę się pod tym popisać. Ale autorzy powieści nie biorą swoich pomysłów z powietrza. Są zanurzeni w działalności, która sprzyja pojawianiu się pomysłów, na przykład czytają odpowiednie czasopisma i mają anteny nastrojone na najmniejszy nawet ślad pomysłu. Matematycy trafiają na pomysły w taki sam sposób. Czytają czasopisma matematyczne, myślą o zastosowaniach, mają anteny nastrojone na odpowiednią długość fali.

Ian Stewart, z przedmowy

 

Nikt nie potrafiłby napisać lepiej, na czym naprawdę polega bycie matematykiem i w jaki sposób się nim zostaje. Prawdziwa perełka.

Mario Livio, autor Równania, którego nie można rozwiązać i Złotego stosunku

 

Ian Stewart zaprezentował nam szereg mądrych, błyskotliwych przemyśleń na temat tego, co robią matematycy i dlaczego to robią. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się matematyką lub naukami ścisłymi.

Ron Graham, jeden z najwybitniejszych współczesnych matematyków

 

Jeśli jesteś rodzicem, przyjacielem lub partnerem kogoś, kto chciałby zostać matematykiem, albo kogoś, kto Twoim zdaniem powinien zostać matematykiem, a nawet kogoś, kto już jest matematykiem, kup temu komuś egzemplarz tej uroczej, niewielkiej książeczki. Jeśli zaś sam jesteś ciekaw, czym właściwie zajmują się matematycy i dlaczego to robią, kup tę książkę także sobie.

Keith Devlin, autor Matematycznego genu oraz Problemów milenijnych

 

Wciągająca lektura dla każdego, kogo interesuje matematyka i to jak myślą matematycy.

"Publishers Weekly"

 

Ian Stewart to znakomity przewodnik i mentor dla początkującego matematyka.

"New Scientist"

 

Powrót na górę strony