Kjartan Poskitt - autor książek i telewizyjnych programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, prezenter telewizji BBC. W serii Monstrrrualna erudycja napisał m.in. Ta porażająca Galaktyka oraz Isaac Newton i jego jabłko.
Nie da się ich nie lubić - niewielki rozmiar, ciekawa zawartość, pełne humoru i atrakcyjnie ilustrowane. Seria książek pt. Monstrrrualna erudycja, którymi zaczytywały się dzieciaki w Wielkiej Brytanii, jest dostępna także w Polsce. Przybliża różne dziedziny nauki i sztuki: od archeologii, przez biologię i matematykę, do filmu, muzyki, mody i sportu. Zabawne opowieści rozśmieszą, zainteresują i w bezbolesny sposób nauczą każdego. Matematyka pełna niespodzianek, tajemnic i zabawy, stworzona przez szalonych osobników opisana jest w kilku książkach z tej serii.
Do tego, że matematyka potrafi być straszna, nie trzeba nikogo przekonywać, ale na szczęście jest w niej wiele ciekawych zagadnień, które nie wymagają zaawansowanej wiedzy, a jedynie prostych własności liczb i figur. I to właśnie pokazuje ta książka. A dodatkowo dowodzi, że można o tym opowiedzieć ciekawie i z humorem.
O tym, że matma bywa zabójcza, przekonać się mogli się gangsterzy z klanów Boccellich i Gabriannich. Z powodu nieobecności na lekcjach matematyki już na samym początku dochodzi między nimi do tragicznej w skutkach strzelaniny. Ale na marginesie tych porachunków dowiadujemy się wiele o systemach rzymskim i dziesiętnym: kiedy i gdzie powstały, skąd wzięło się w nch zero oraz jak działają. Gdyby ktoś chciał sprawdzić, jak wyglądałyby rachunki, gdybyśmy nadal liczyli w systemie rzymskim, może obliczyć wynik takiego działania:
(MMCDLXIV : XVI) + (XXIX × XVII) = .....
Z książki dowiadujemy się też jak barbarzyńca Urke Topornik podzielił sprawiedliwie 11 bojowych toporów pomiędzy trzech swoich synów, z których jeden odziedziczył połowę, drugi jedną czwartą, a trzeci jedną szóstą spadku, oraz dlaczego nie przydał mu się do tego kalkulator. Przy okazji poznajemy własności ułamków okresowych.
Sporo miejsca poświęcono historii czasu - jego odmierzaniu, używanym do tego przyrządom i nazwom, jakie nadawano jednostkom kalendarzowym i zegarowym. Dowiadujemy się skąd się wzięły nazwy miesięcy (np. August - sierpień - na cześć cesarza Augusta, a lipiec - July - na cześć Juliusza Ceazara), skąd się wzięło am i pm (w brytyjskich określeniach przed- i popołudnia) oraz dlaczego mamy 24-godzinną dobę i 60-minutową godzinę.
Wielu zaciekawić mogą historie matematyków m.in. Talesa - potentata oliwnego, czołowego greckiego biznesmena, Pitagorasa - przeciwnika jedzenia grochu, Archimedesa - twórcy działa laserowego, Zenona - autora paradoksów, czy Euklidesa - autora Elementów. Jest też mowa o "włoskiej mafii matematycznej", do której należeli m.in.: Fior Jąkała (Tartaglia) i matematyczny złodziej wszech czasów - Girolamo Cardano.
W kolejnych rozdziałach opisano wiele matematycznych sztuczek (liczbowych, karcianych i geometrycznych) oraz innych ciekawostek, m.in. jak wykorzystać wiedzę o kątach, by nie ustrzelić się z armaty, jak ułatwić sobie obliczenia na denerwujących końcówkach 99 gr, jak budować magiczne kwadraty, jak się stać matematycznym zabójcą i co jest gorsze od googola.
Lubię (przeczytałam!) wszystkie książki z serii Monstrualna erudycja i sądzę, że są super. Dla niepoinformowanych: to seria książek popularnonaukowych na różne tematy. Świetnie nadaje się dla dzieci. Nauka i świetna zabawa w jednym. Polecam.
(z forum merlin.pl)
Ja mogę tylko dodać od
Ja mogę tylko dodać od siebie, że książki z tej serii są rewelacyjne. Co prawda miałam okazję przeczytać tylko kilka (przede wszystkim astronomia, prawdopodobieństwo, moda, sztuka, Internet), ale już wiem, że najlepiej byłoby dorwać wszystkie tomy. Z jednej strony mamy powalające poczucie humoru i prześmieszne rysunki, z drugiej - ciekawostki i anegdoty, których nie ma dosłownie nigdzie indziej. Polecam każdemu. Życzcie mi powodzenia w polowaniu na "Te zabójczą matmę".