Tajemniczy świat kodów

Data ostatniej modyfikacji:
2015-03-24
Autor recenzji: 
Monika Schmidt-Rauchut
nauczycielka w SP 99 Wrocław
Seria: 
Monstrrrualna erudycja
Autor: 

Diana Kimpton

Wydawca: 

Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o. o.
ul. Dzielna 60, 01-029 Warszawa
www.egmont.pl

Ciekawie i przystępnie opowiedziana historia kryptografii od najdawniejszych czasów (szyfr Cezara, tajemnicza czarna komnata) po współczesne (Enigma i RSA). Zawiera też informacje o odczytaniu egipskich hieroglifów i wykorzystania w czasie wojny jako tajnego kodu języka Indian Nawaho. Poznając zasady szachownicy Polibiusza, szyfru chlewikowego czy przesunięcia cezariańskiego bawimy się w tajnych agentów, łamiemy kody, odczytujemy zaszyfrowane listy, rozkazy czy rosyjskie pozdrowienia, a jednocześnie odkrywamy, jak wielki wpływ miało kodowanie na dzieje ludzkości. Książka uczy też, jak samemu stworzyć trudny do złamania szyfr, przy którym nie trzeba będzie golić głowy, jak mieli to w zwyczaju starożytni Grecy, gdy chcieli przesłać tajną wiadomość.

Książek z serii "Monstrrrualna erudycja" (w oryginale angielskim "Horrible Histories") nie da się nie lubić - mają niewielki rozmiar, ciekawą zawartość, są pełne humoru i atrakcyjnie ilustrowane. Obejmują różne dziedziny nauki, od archeologii i biologii przez matematykę do filmu, muzyki, mody i sportu. Ich zabawne opowieści rozśmieszą, zainteresują i w bezbolesny sposób nauczą.

Tajemniczy świat kodów to zbiór podstawowych metod szyfrowania i kodowania informacji, wykorzystujących przestawianie liter lub podstawianie za nie innych znaków. Poznajemy reguły posługiwania się nimi i historię ich łamania.

Książka zabiera nas w podróż śladami tajnych agentów pracujących na dworach egipskich faraonów i Ludwika XIV oraz na frontach obu wojen światowych. Wszędzie, gdzie należało zachować ważne wiadomości w tajemnicy, pojawiali się szyfranci i kodotwórcy, a tuż za nimi kodołamacze. A że w dziejach ludzkości tajemnic było wiele, powstało mnóstwo kodów i szyfrów (czy wiecie, czym różnią się jedne od drugich?).

Obok najbardziej skomplikowanych maszyn szyfrujących, jak niemiecka Enigma (poznajemy jej historię, zasady działania i udział Polaków w jej rozszyfrowaniu), opisane są powszechnie znane sposoby przesyłania wiadomości, jak alfabet Morse'a czy kod flagowy. Możemy poznać historię odczytania egipskich hieroglifów, przedziwne zasady języka Indian Nawaho, stosowanego przez amerykańską armię podczas II wojny światowej na Pacyfiku (Japończykom nigdy nie udało się go rozszyfrować!) i reguły tworzenia komputerowego kodu ASCII (czytaj aski).

Na koniec możemy sprawdzić swoje umiejętności kryptoanalityczne, poddając się testowi na kodołamacza.

. - - . / - - - / . - . . / . / - . - . / . - / - -

 

Opinie zasłyszane: 

Lubię (i przeczytałam!) wszystkie książki z serii "Monstrrrualna erudycja". Sądzę, że są super! Dla niedoinformowanych: jest to seria książek popularnonaukowych na różne tematy. Świetnie nadaje się dla dzieci. Nauka i zabawa w jednym. Polecam! /z forum merlin.pl/

 

Powrót na górę strony