Zad. 1. Oznaczmy przez O środek kwadratu ABCD, a przez K, L, M i N środki jego boków. Jak bez odrywania ołówka poprowadzić cztery odcinki przechodzące przez A, B, C, D, K, L, M, N i O?
Zad. 2. Podaj przynajmniej dwa sposoby ułożenia 5 zapałek tak, by powstało 8 kątów prostych.
Zad. 3. Mamy do dyspozycji zapalniczkę oraz dwa sznurki, z których każdy spala się w godzinę. Nic więcej o nich nie wiadomo, czyli np. nie muszą być identyczne i niekoniecznie są jednorodne, tj. mogą spalać się nierównomiernie. Jak odmierzyć 15 minut?
Zadania czerwcowe okazały sie dość łatwe. Wszystkie nadesłane odpowiedzi były poprawne i zawodnicy uzyskali za nie po 3 pkt.
Była to ostatnia edycja Ligi w tym roku szkolnym. Wzięło w niej udział 50 osób i była to najliczniejsza z portalowych Lig. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym uczestników będzie jeszcze więcej.
Najwięcej punktów (na 27 możliwych) zdobyli:
I miejsce (27 pkt.)
Damian Olczyk - I LO Olesno
II miejsce ex aequo (24 pkt.)
Łukasz Kajdan - SP 82 Poznań
Michalina Sieradzka - G 49 Wrocław
Krystyna Lisiowska - redaktor techniczny Warszawa
III miejsce (23 pkt.)
Dariusz Trzeciak - nauczyciel TI, Zambrów
IV miejsce (22 pkt.)
Andrzej Kunca - nauczyciel matematyki, Gostycyn
V miejsce (17,5 pkt.)
Dominika Dąbrowska - SP 99 Wrocław
Wyróżnionym gratulujemy! Nagrody - książki, łamigłówki i sprzęt sportowy - wyślemy pocztą. Wszystkich zapraszamy do wspólnej zabawy od października!
Zad. 1.
Zad. 2. Przykładowe rozwiązania:
, , , , , .
Zad. 3. Podpalamy jednocześnie 2 końce jednego sznurka i jeden drugiego (np. stykając je ze sobą na chwilę). Pierwszy sznurek spali się w 30 min, a wtedy niespalona część drugiego będzie paliła się przez 30 min (czyli 15, podpalona z obu końców).