Zad. 1. W XIX wieku salwadorski generał Francisco Malespín wymyślił sposób szyfrowania słów, który stał się podstawą slangu. Slang rozprzestrzenił się w całej Ameryce Środkowej, a wymowę przekształconych według zasad generała słów często upraszczano i wprowadzano do codziennej komunikacji. Do dziś w użyciu w tym rejonie świata są słowa wywodzące się z systemu Malespína. Spróbuj odczytać, które państwa Ameryki Środkowej zapisano poniżej za pomocą systemu Malespína. Uwaga! Ponieważ system Malespína został stworzony dla języka hiszpańskiego, w zadaniu wykorzystano hiszpańskie nazwy krajów, ale są one bardzo podobne do nazw polskich lub wręcz z nimi identyczne.
a) MENEPE
b) FUEBAPELE
c) NOSEREFUE
d) HEOBO
e) TALOSA
Jak brzmią dwa najczęściej używane w Kostaryce i Nikaragui słowa wywodzące się z systemu Malespína? Ich forma oryginalna to bueno (hiszp. dobry) oraz traba (od hiszp. trabajo – praca).
Zad. 2. Poniżej podano liczebniki w języku tamazight (język berberyjski używany m. in. w Maroku, Algierii i Tunezji), zapisane pismem tifinagh. Dopasuj je do odpowiadających im liczb:
25, 29, 39, 58, 61, 62, 73, 75.
a)
b)
c)
d)
e)
f)
g)
h)
Co to za liczby?
A)
B)
C)
Zad. 3. Połowa polskich nazw miesięcy ma taką samą liczbę głosek – jaką? Które to miesiące? Ilu najwięcej literom odpowiada w nich jedna głoska?
Za rozwiazania zadań czerwcowych komplet trzech punktów otrzymali tylko: Kamil Krakowiecki (student filologii angielskiej na Uniwersytecie Śląskim) i Marzena Wąsiewicz (informatyk, a czasowo gospodyni domowa z Kajean). Drobne błędy spowodowały obniżenie ocen pozostałych zawodników. Po 2,5 punktu zdobyli: Jacek Bagiński (nauczyciel matematyki z Krakowa), Krzysztof Bednarek (uczeń III LO z Wrocławia), Kamila Bojar (uczennica LO w Szprotawie), Daria Bumażnik (uczennica II LO w Jeleniej Górze), Dawid Kubicki (student informatyki z UJ), Lucyna Nazaruk (uczennica XVII LO z Warszawy), Adam Stachelek (uczeń SP 301 z Warszawy) i Sabina Sy (studentka nanotechnologii z UJ). Po 2 punkty otrzymali: Krystyna Lisiowska (redaktor z Warzawy) i Sebastian Łątka (uczeń XIII LO z Wrocławia). Pozostali uczestnicy otrzymali poniżej 2 punktów.
Po dziewięciu miesiącach trwania Ligi Zadaniowej z Lingwistyki Matematycznej najlepsze wyniki osiągnęli (w nawiasach podajemy liczby zdobytych punktów na 27 możliwych):
- Kamil Krakowiecki (26,5)
- Marzena Wąsiewicz (26)
- Jacek Bagiński (24,5)
- Sabina Sy (23,75)
- Sebastian Łątka (23,25)
- Daria Bumażnik (23)
- Krystyna Lisiowska (22,5)
- Dawid Kubicki (22,25)
- Adam Stachelek (22)
- Wojciech Sichniewicz - nauczyciel z Wrocławia (19,25)
- Lucyna Nazaruk (18,75)
- Krzysztof Bednarek i Kamila Bojar (18,5)
- Julia Skawińska - uczennica LO w Szprotawie (17,75)
- Mieszko Baszczak - uczeń Sp 301 w Warszawie (17,5)
- Tadeusz Porzucek - emerytowany nauczyciel z Gostynia (16,5)
Gratulujemy!
Zad. 1. System Malespína opierał się na zamianie miejscami liter w parach a-e, i-o, b-t, f-g, p-m, s-c. Pozostałe litery pozostawały na miejscu.
a) PANAMA, b) GUATEMALA, c) NICARAGUA, d) HAITI, e) BELICE.
Najczęściej używane słowa to tuani i brete.
Zad. 2. a) 25, b) 75, s) 29, d) 39, e) 73, f) 61, g) 62, h) 58.
A) 44 B) 91 C) 17
Zad. 3. Połowa polskich nazw miesięcy ma 6 głosek: styczeń, kwiecień, czerwiec, sierpień, wrzesień, grudzień. W nazwach grudzień i październik /ʒ́/ odpowiada trzem literom (dzi).