czerwiec 2022

Data ostatniej modyfikacji:
2022-08-1

Zad. 1. W pokoju było pięciu mężczyzn. Każdy z nich był albo szalbierzem, który zawsze kłamie, albo rycerzem, który zawsze mówi prawdę. Każdemu z nich zadano pytanie: „Ilu kłamców jest wśród was?”. Padły odpowiedzi: „jeden”, „dwóch”, „trzech”, „czterech”, „pięciu”. Ilu kłamców było w pokoju?

Zad. 2. Na pewnej ulicy są cztery domy: słomiany, drewniany, ceglany i szklany, ponumerowane od lewej do prawej. Dom Kuby jest na lewo od drewnianego domu. Trzeci dom jest ceglany, a dom Maćka jest słomiany. Tomek nie mieszka na żadnym z końców ulicy, ale mieszka na prawo od domu zrobionego ze szkła. Wojtek mieszka w czwartym domu. Pierwszy dom nie jest zrobiony ze słomy. Każda z osób mieszka w innym domu, zbudowanym z innego materiału. Odszyfruj, kto gdzie mieszka i z czego zrobiony jest jego dom.

Zad. 3. Ile pędzli należy położyć na ostatniej szalce, aby waga była w równowadze?

 

 

 

Wyniki: 

W tym miesiącu po 3 punkty zdobyli: Bogusz Boliński I LO Kraków, Daria Bumażnik - chemik z Piechowic, Agata Centkowska - informatyk z Biela, Elżbieta Grzechnik - emerytowana nauczycielka z Radomia, Małgorzata Konarska - nauczycielka z Ostrzeszowa, Monika Kosek - gospodyni domowa z Wrocławia, Joanna Koścień - nauczycielka z Piekar Śląskich, Agata Leśnicka z Gdańska, Krystyna Lisiowska - radaktor z Warszawy, Piotr Mazur - specjalista systemów ERP ze Złotoryi, Wojciech Mura - student matematyki na UJ,  Edward Nowicki - informatyk z Poznania, Andrzej Piasecki - administrator IT z Oleśnicy, Emilia Stadnicka I LO Kraków,  Bartosz Tłok - nauczyciel z Mikołowa, Tomasz Tomiczek - nauczyciel z Lipowej, Michał Węgrzyn - ALO PWr Wrocław, Janusz Wieczorek - emerytowany nauczyciel z Sandomierza, Igor Wojtasik I LO Jelenia Góra.

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Padło 5 różnych odpowiedzi, więc prawdziwa może być tylko jedna z nich lub żadna. W pokoju nie może być 5 szalbierzy, bo jeden mówiłby prawdę, zatem jest ich 4.

Zad. 2. Odpowiedzi przedstawia tabela.

nr domu  1 2 3 4
materiał szkło słoma cegła drewno
lokator Kuba Marek Tomek Wojtek

Zad. 3. Należy dołożyć 3 pędzle.

 

Powrót na górę strony