grudzień 2011

Data ostatniej modyfikacji:
2013-02-28

Zad. 1. Rozwiąż szaradę sylabową: Pierwsza jest pożegnaniem, np. przedpodróżnym, druga - dołem z definicji podłużnym, trzecia to litera w użyciu powszednim, całość mięsem zaś, raczej poślednim.

Zad. 2. Co staje się mokre podczas osuszania?

Zad. 3. W protokole policji drogowej napisano: Działo się to w nocy z ... grudnia na 6 stycznia. (W miejscu kropek zapis jest nieczytelny). O jaką datę mogło chodzić, jeśli nie popełniono błędu? Uzasadnij!

 

Wyniki: 

Zadania z grudnia okazały się nad wyraz trudne. Część Ligowiczów była zdania, że kończąca się 6 stycznia noc polarna mogła zacząć się w dowolnym dniu grudnia. Odrzuciliśmy też pomysły z użyciem w jednym zdaniu dwóch sprzecznych systemów podawania daty.

W pełni poprawne, ocenione na 3 pkt rozwiązania nadesłali tylko: Adam Balawender, Mieszko Gałat, Piotr Mazur, Witold Rosiński, Tomasz Skalski i Piotr Wróbel. Po 2,5 pkt przyznaliśmy Krystynie Lisiowskiej, Bartoszowi Pawliczakowi i Julii Zdobylak.

Na początku nowego roku maksimum, 9 punktów w Lidze Łamigłówkowej mają: Adam Balawender, Piotr Mazur, Tomasz Skalski i Piotr Wróbel.
8,5 pkt zdobyli dotąd Krystyna Lisiowska i Bartosz Pawliczak, a 8 - Dorota Mularczyk, Adrianna Tokarska i Julia Zdobylak.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. pa-rów-ka

Zad. 2. ręcznik

Zad. 3. Mogło chodzić o noc polarną. Zachowanie Słońca jest symetryczne względem przesilenia zimowego (kiedy w Polsce dzień jest najkrótszy, a noc najdłuższa w roku), a to, w zależności od roku, przypada 21 lub 22 XII, zatem ponieważ dana noc polarna kończyła się 6 stycznia, musiała się zacząć 5, 6 lub 7 XII.

 

Inne możliwości

Mam nadzieję, że inne dobre pomysły też będą oceniane maksymalnie.

Inne odpowiedzi

Dokładnie... mam nadzieję, że nie będzie przy sprawdzaniu trzymania się tylko i wyłącznie klucza, a zostaną docenione także inne pomysły (szczególnie jeśli chodzi o zad. 2).

"Inne pomysły"

Jak już kilkakrotnie pisaliśmy, "doceniamy" również oczywiście rozwiązania, na które nie wpadliśmy sami, ale pod warunkiem że uznamy je za sensowne, a np. powietrze podczas osuszania (choćby budynku albo ciała człowieka po wyjściu z wanny) nie musi stać się mokre. Dziwne wydaje nam się też, żeby podczas osuszania mokry stawał się lód. W rejonach podbiegunowych jest np. zwykle bardzo sucho i zupełnie suchy jest tam również lód.

Powrót na górę strony