grudzień 2013

Data ostatniej modyfikacji:
2014-01-15

Zad. 1. Wg biblijnego przekazu Mojżesz zabrał na arkę z każdego rodzaju zwierząt tyle samo samców co samic. Na arce oprócz ludzi była więc parzysta liczba zwierząt. Czy nie ma tu błędu? Uzasadnij!

Zad. 2. Podczas swojego urodzinowego przyjęcia José chce usmażyć 15 meksykańskich placków, ma jednak tylko dwie patelnie i na każdej zmieści się tylko jeden placek. Placki te smaży się po 2 min z każdej strony. Jak usmażyć je możliwie najszybciej?

Zad. 3. Na most, który nie uniesie więcej niż 25 ton, wjeżdża właśnie ciężarówka ważąca wraz z ładunkiem 30 t. Udaje jej się przejechać, a most pozostaje nieuszkodzony. Jak to możliwe?

 

Wyniki: 

Z zadaniami z grudnia nasi Łamigłówkowicze poradzili sobie bez większych trudności, zaskakując nas zresztą kolejny raz swoją pomysłowością. W zad. 1 za rozwiązania mówiące o transportowanych arką ludziach, zwierzętach obojnaczych, samicach w ciąży albo o gołębicy wysłanej na zwiad przyznawaliśmy jednak po 0,5 pkt, jeśli nie wskazano błędu zupełnie bezdyskusyjnego. Podobnie na 0,5 pkt ocenialiśmy rozwiązania zad. 3 zakładające, że ciężarówka wjeżdża na most bez ładunku (i waży wówczas poniżej 25 t) - ponieważ rozumienie treści w ten sposób jest mniej naturalne i niepotrzebne. Nie uznawaliśmy natomiast rozważań na temat nośności mostu - w zadaniu nie ma o niej mowy, jest natomiast napisane, że most nie uniesie więcej niż 25 ton (niezależnie od ich rozkładu, ruchu i nośności znamionowej mostu).

Mimo to pełne 3 pkt zdobyli: Jacek Bagiński, Krzysztof Bednarek, Kamila Bojar, Krzysztof Danielak, Krystyna Lisiowska, Andrzej Piasecki, Tomasz Skalski, Tomasz Stempniak, Wojciech Tobiś i Marzena Wąsiewicz.

W Lidze Łamigłówkowej prowadzą tym samym:

  •  z 9 pkt (na 9 możliwych!) - Jacek Bagiński, nauczyciel matematyki z Krakowa,
  • z 8,5 pkt - Andrzej Piasecki, administrator IT z Oleśnicy oraz studenci Politechniki Wrocławskiej: Bartosz Pawliczak i Tomasz Skalski,
  • z 8 pkt - Krzysztof Bednarek z III LO we Wrocławiu, Kamila Bojar z ZSP w Szprotawie, Krystyna Lisiowska, redaktor z Warszawy, Wojciech Tobiś, Marzena Wąsiewicz, gospodyni domowa z Kajetan oraz Piotr Wróbel, inżynier z Brwinowa.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Zwierzęta zabrał na arkę Noe!

Zad. 2. Wykorzystując dwie patelnie bez przerwy przez 6 min, można usmażyć trzy placki: minuty 1-2 - na patelni 1 strona A placka 1, na patelni 2 strona A placka 2, minuty 3-4 - na patelni 1 strona B placka 1, na patelni 2 strona A placka 3, minuty 5-6 - na patelni 1 strona B placka 2, na patelni 2 strona B placka 3. Na 15 placków wystarczy więc 30 min.

Zad. 3. Most może być krótszy niż odległość pierwszej i ostatniej osi ciężarówki, nigdy więc nie wywiera ona na most nacisku całym swoim ciężarem.

 

Powrót na górę strony