grudzień 2015

Data ostatniej modyfikacji:
2016-01-5

Zad. 1. Wstaw poniżej jeden symbol arytmetyczny, aby otrzymać liczbę całkowitą pomiędzy 1 a 9.

grudzień152             

Zad. 2. Barnaba ma elektroniczny zegarek działający w systemie 24-godzinnym i wyświetlający dwupolowo godziny oraz minuty. Wychodząc do Bonawentury zauważył, że zegarek wyświetla palindrom. Wracając po 350 minutach, zobaczył, że zegarek znowu wyświetla palindrom. O której godzinie Barnaba wyszedł z domu, i o której doń wrócił?

Zad. 3. Przedszkole „Bajka” odwiedził Mikołaj. W swoim worku miał 15 prezentów, które rozdawał dzieciom. Jak to się stało, że każde z 15 dzieci otrzymało podarunek, a jednak w worku Mikołaja został jeden prezent?

 

Wyniki: 

Pierwsze dwa zadania z grudniowych łamigłówek rozwiązali poprawnie prawie wszyscy uczestnicy. W zadaniu 1 przyznawaliśmy 1 pkt także za wpisanie między liczby 4 i 9 symbolu mod (operacja wyznaczania reszty z dzielenia). Do zadania 3 poprawną odpowiedź podała ponad połowa zawodników. Nie uznawaliśmy odpowiedzi, że Mikołaj też był dzieckiem bez komentarza o pozostawieniu prezentu przeznaczonego dla niego w worku.
Nie przydzielaliśmy punktu za wspólne prezenty dla rodzeństwa i 2 prezenty zapakowane razem.

Komplet 3 punktów zdobyli:Krzysztof Bednarek - III LO we Wrocławiu, Anna Bugajska - I LO w Krakowie, Daria Bumażnik - II LO w Jeleniej Górze, Antoni Buraczewski - SP 107 we Wrocławiu, Bartosz Czyżewski - I LO w Jeleniej Górze, Krzysztof Danielak - student informatyki przemysłowej na PWr, Kamil Demczyszyn - Lotnicze Zakłady Naukowe we Wrocławiu, Aleksandra Domagała - Gim nr 23 we Wrocławiu, Paulina Detyna - uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 w Wałbrzychu, Łukasz Jurasz - Technikum ZSM-E w Żywcu, Ewa Kaluś - I Społeczna SP w Radomiu, Michał Kępiński - Społeczne LO w Żarach, Dawid Konieczko - Społeczne Gim w Szprotawie, Dawid Kubicki - student informatyki na UJ, Marcin Kucharski - student matematyki na PWr, Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Oliwia Makuch - SP 1 w Szprotawie, Piotr Mazur - urzędnik ze Złotoryi, Arnika Piasecka - architekt, a obecnie pracownik samorządowy z Wrocławia, Andrzej Piasecki - administrator IT z Oleśnicy, Jakub Ptak - SP 64 we Wrocławiu, Jarosław Rybczyński - pracownik naukowy UŚ, Danuta Sibilska - LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu, Adam Stachelek - SP 301 w Warszawie, Tomasz Stempniak - I LO w Ostrowie Wlkp, Sabina Sy - studentka nanotechnologii na UJ, Adrian Szumski - konstruktor z Płocka, Wojciech Tomiczek - inżynier z Lipowej.

W Lidze Łamigłówkowej po trzech miesiącach prowadzą:

  • Antoni Buraczewski, Krzysztof Danielak, Marcin Kucharski, Piotr Mazur, Tomasz Stempniak, Wojciech Tomiczek (9 pkt na 9 możliwych)
  • Krzysztof Bednarek, Bartosz Czyżewski, Aleksandra Domagała, Michał Kępiński, Dawid Kubicki, Krystyna Lisiowska, Arnika Piasecka, Andrzej Piasecki, Jarosław Rybczyński (8 pkt)
  • Jacek Bagiński - nauczyciel matematyki z Krakowa, Daria Bumażnik, Ewa Kaluś, Jakub Ptak, Franciszek Jan Stepek – Społeczne Gim w Żarach, Marzena Wąsiewicz - informatyk a obecnie gospodyni domowa z Kajetan, Maria Woźny - Społeczne LO w Żarach, Piotr Wróbel - inżynier sprzedaży z Brwinowa (7 pkt).

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. √49

Zad. 2. Barnaba wyszedł o 10:01, a wrócił o 15:51 albo wyszedł o 00:00 i wrócił o 05:50. Druga możliwość nie zachodzi w dni, kiedy jest zmieniany czas. 

Zad. 3. Ostatnie dziecko zabrało prezent razem z workiem, albo to jedno z dzieci przebrało się za Mikołaja i został mu w worku jego własny prezent.

 

Powrót na górę strony