styczeń 2016

Data ostatniej modyfikacji:
2016-10-28

Zad. 1. M A = T E = M A = T Y = K A
Litery należy wzajemnie jednoznacznie zastąpić cyframi i wstawić między nie znaki działań arytmetycznych, tak aby zachodziły równości.

Zad. 2. Zegar chodzi dobrze, ale źle wybija godziny. Nie wybija godziny dwunastej, lecz po wybiciu jedenastej bije godzinę pierwszą. Wskutek tego z bicia zegara rzadko można dowiedzieć się, która godzina jest w rzeczywistości. Ale czasem zdarza się, że zegar wybija prawdziwą godzinę. Tak było w poniedziałek o godzinie jedenastej rano. Kiedy następnym razem zegar wybije rzeczywistą godzinę?

Zad. 3. W pewnym przedsiębiorstwie budowlanym pracują: hydraulik, elektryk i kafelkarz, których imiona podane w losowej kolejności brzmią: Henryk, Ignacy i Jerzy. Ta sama firma zatrudnia także trzech murarzy: Henryka, Ignacego i Jerzego.
A) Murarz Henryk mieszka w Świdnicy.
B) Elektryk mieszka w połowie drogi między Świdnicą a Strzegomiem.
C) Murarz, który ma na imię tak samo jak elektryk, mieszka w Strzegomiu.
D) Murarz Ignacy dostał 8 000 zł noworocznej premii.
E) Murarz, który mieszka najbliżej elektryka, dostał 3-krotnie wyższą premię noworoczną niż elektryk.
F) Kafelkarz i Jerzy, który nie jest murarzem, mają wspólne hobby - wędkowanie.
Jak ma na imię hydraulik?

 

Wyniki: 

Ze styczniowymi łamigłówkami uczestnicy poradzili sobie bardzo dobrze. Prawie wszyscy podali poprawną odpowiedź do zadania pierwszego i trzeciego, a trzy czwarte zawodników dobrze rozwiązało zadanie 2. Jeden z uczestników podał aż 28 możliwych rozwiązań pierwszej łamigłówki (ale wystarczała jedna).

Komplet 3 punktów zdobyli:
Jacek Bagiński
- nauczyciel matematyki z Krakowa, Daria Bumażnik - uczennica II LO w Jeleniej Górze, Antoni Buraczewski - uczeń SP 107 we Wrocławiu, Bartosz Czyżewski - uczeń I LO w Jeleniej Górze, Krzysztof Danielak - student informatyki przemysłowej na PWr, Aleksandra Domagała - uczennica Gim nr 23 we Wrocławiu, Łukasz Jurasz - uczeń ZSM-E w Żywcu, Ewa Kaluś - uczennica I Społecznej SP w Radomiu, Michał Kępiński - uczeń Społecznego LO w Żarach, Dawid Kubicki - student informatyki na UJ, Marcin Kucharski - student matematyki na PWr, Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Piotr Mazur - urzędnik ze Złotoryi, Arnika Piasecka - architekt, a obecnie pracownik samorządowy z Wrocławia, Andrzej Piasecki - administrator IT z Oleśnicy, Jakub Ptak - uczeń SP 64 we Wrocławiu, Jarosław Rybczyński - pracownik naukowy UŚ, Danuta Sibilska - uczennica LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu, Adam Stachelek - uczeń SP 301 w Warszawie, Tomasz Stempniak - uczeń I LO w Ostrowie Wielkopolskim, Franciszek Jan Stepek - uczeń Społecznego Gimn w Żarach, Sabina Sy - studentka nanotechnologii na UJ, Adrian Szumski - konstruktor z Płocka, Wojciech Tomiczek - inżynier z Lipowej, Marzena Wąsiewicz - informatyk, a obecnie gospodyni domowa z Kajetan, Piotr Wróbel - inżynier sprzedaży z Brwinowa.

W Lidze Łamigłówkowej po czterech miesiącach prowadzą:

  • Antoni Buraczewski, Krzysztof Danielak, Marcin Kucharski, Piotr Mazur, Tomasz Stempniak, Wojciech Tomiczek (12 pkt na 12 możliwych)
  • Bartosz Czyżewski, Aleksandra Domagała, Michał Kępiński, Dawid Kubicki, Krystyna Lisiowska, Arnika Piasecka, Andrzej Piasecki, Jarosław Rybczyński (11 pkt)
  • Jacek Bagiński, Daria Bumażnik, Ewa Kaluś, Jakub Ptak, Franciszek Jan Stepek, Marzena Wąsiewicz, Piotr Wróbel (10 pkt)
  • Adrian Szumski  (9,5 pkt)
  • Łukasz Jurasz, Adam Stachelek, Maria Woźny - uczennica Społecznego LO w Żarach ( 9 pkt).

                                                                                Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Jedna z możliwości: 2·1 = 8-6 = 2:1 = 8:4 = 3-1.

Zad. 2. W sobotę o godzinie 13. Co 11 godzin bicie wyprzedza wskazania o 1 godzinę. Aby bicie było ponownie zgodne ze wskazaniem zegara, powinno go wyprzedzać o 12 godzin. Uzyskamy to po 11·12 godzinach, czyli po 5 dniach i 12 godzinach. Będzie to w sobotę o godzinie 13, ponieważ w poniedziałek zegar zaczął poprawnie wybijać godziny już od 1 w nocy.

Zad. 3. Hydraulik ma na imię Jerzy. Murarz Ignacy nie jest murarzem mieszkającym najbliżej elektryka, bo jego premia nie dzieli się przez 3. Stąd wniosek, że jest murarzem, o którym mowa w punkcie C, a elektryk też ma na imię Ignacy. Z punktu F wynika, że kafelkarz nie ma na imię Jerzy. Czyli kafelkarz ma na imię Ignacy, a hydraulik Jerzy.

 

Powrót na górę strony