kwiecień 2008

Data ostatniej modyfikacji:
2009-01-1

Zad. 1. Podaj co najmniej dwa sposoby przełożenia jednej zapałki, tak by otrzymać prawdziwą równość.

Zad. 2. Mamy cztery identyczne naczynia i wagę szalkową bez odważników. W jednym naczyniu znajduje się 2/3 litra wody, dwa pozostałe są puste. W jaki sposób odmierzyć dokładnie pół litra wody?

Zad. 3. Poboczem czarnej szosy szedł ubrany cały na czarno Murzyn - czarne buty, czarne skarpetki, spodnie, sweter, rękawiczki i kominiarka. Przy ulicy nie świeciła się żadna latarnia. Nie widać też było księżyca - był nów, a niebo było w 100% zachmurzone. Z tyłu mężczyzny z dużą prędkością nadjechał czarny samochód z wyłączonymi światłami - jednak kierowca go zobaczył. W jaki sposób?

 

Wyniki: 

Poprawne rozwiązania wszystkich zadań kwietniowych nadesłali: Kamil Gawlik z Gimnazjum w Krynicznie, Magda Kukuła z Gimnazjum w Krynicznie, Michalina Sieradzka z Gimnazjum 49 we Wrocławiu, Konrad Konarski z I LO w Legnicy, Damian Olczyk z I LO w Oleśnie, Krystyna Lisiowska redaktor techniczny z Warszawy, Andrzej Kunca nauczyciel matematyki z Gostycyna, Dariusz Trzeciak nauczyciel TI z Zambrowa.
Po 2,5 pkt. zdobyły: Dominika Dąbrowska z SP 99 we Wrocławiu, Paulina Witasik z SP 99 we Wrocławiu, Agata Grzelczak z Gimnazjum 3 w Głogowie.

Gratulujemy!

W klasyfikacji generalnej prowadzą (na 21 możliwych punktów): Damian Olczyk z I LO w Oleśnie (21 pkt.), Łukasz Kajdan z SP 82 w Poznaniu (19 pkt.), Michalina Sieradzka z G 49 we Wrocławiu (18 pkt.), Krystyna Lisiowska redaktor techniczny z Warszawy (18 pkt.), Dariusz Trzeciak nauczyciel TI z Zambrowa (17 pkt.), Andrzej Kunca nauczyciel matematyki z Gostycyna (16 pkt.), Dominika Dąbrowska z SP 99 we Wrocławiu (15,5 pkt.), Konrad Konarski z I LO w Legnicy (14 pkt.), Paulina Witasik z SP 99 we Wrocławiu (12,5 pkt.), Stella Kielan z SP 99 we Wrocławiu (12 pkt.).

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. 8-4=4, 0+4=4, 5+4=9. Nie uznawaliśmy odpowiedzi ze znakami ">" i "?", ponieważ chodziło o uzyskanie prawdziwej RÓWNOŚCI. Za zaliczenie jednej równości przyznawaliśmy 0,5 pkt.

Zad. 2. Na szalkach wagi stawiamy po jednym pustym naczyniu i rozlewamy do nich po równo zawartość trzeciego. Otrzymujemy w ten sposób 2?1/3 l. Pozostałe puste naczynia stawiamy na szalkach i rozlewając do nich po równo zawartość jednego z pełnych naczyń, otrzymujemy 2?1/6 l. Dolewając 1/6 do 1/3, otrzymamy 1/2l.

Zad. 3. Był dzień.

 

Powrót na górę strony