Zad. 1. Kto to powiedział i w jakich okolicznościach:
a) Usprawiedliwiam swoją nieobecność tym, że niektórzy obecni nie potrafią usprawiedliwić swojej obecności.
b) Przewód kandydacki jest jak przewód pokarmowy. Jest długi i to samo z niego wychodzi.
c) Never let facts interfere with a good story.
d) Nie miałem żadnych problemów z angielskim. Problemy mieli ci, którzy słuchali mojego wykładu.
Zad. 2. Kto i o kim tak powiedział?
a) X to tęgi matematyk. Zdaje się, że ostatnio nieco schudł.
b) Y ma atrybuty boskie - wszyscy go wzywają, na jego cześć wiecznie pali się lampka, ale nikt go nigdy nie widział.
c) On jest jak Z. Ma doskonałe pomysły, ale nie idzie za nimi.
Zad. 3. Czy to prawda, czy fałsz? Krótko uzasadnij.
a) Leonardowi Eulerowi (1707-1783) zadano zagadkę: Dwa pociągi odległe o 60 km zbliżają się po tym samym torze z prędkością 60 km/h. Między nimi lata mucha. Zaczyna ze środka, dolatuje do pierwszego pociągu, zawraca, leci do drugiego itd. Mucha lata z prędkością 20 km/h. Jaką drogę przeleci mucha, zanim pociągi się zderzą? Euler od razu odpowiedział, że 10 km. Na to rozmówca powiedział z podziwem: No, od razu wpadłeś na prosty sposób. Większość ludzi próbuje zsumować nieskończony ciąg. Na to Euler odpowiedział: Ale ja właśnie to zrobiłem!
b) Kiedy znany matematyk norweski Niels Abel (1802-1829) przybył do Ameryki, jego nazwisko wymawiano tam Ebel. Kiedy on zmienił je na Ebel (aby wymowa się zgadzała z pisownią), to wymawiano go Ibel. Kiedy kolejny raz zmienił nazwisko na Ibel, to wymawiano go Ajbel. Rozczarowany Abel natychmiast opuścił Amerykę.
c) Nagroda Nobla nie jest przyznawana matematykom, ponieważ żona Nobla miała płomienny romans ze szwedzkim matematykiem Magnusem Mittag-Lefflerem (1846-1927), o czym Nobel dowiedział się na krótko przed spisaniem testamentu.
W tym miesiącu punkty zdobyli:
- 3 pkt. - Daria Bumażnik - studentka chemii i toksykologii sądowej na UWr, Zygmunt Krawczyk - nauczyciel matematyki ze Szprotawy, Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Bolesław Mokrski - emerytowany nauczyciel matematyki z Przyszowic,
- 2,75 pkt. - Lena Nowacka SP 28 Wałbrzych,
- 2,5 pkt. - Dominik Zygmunt - student bankowości i finansów cyfrowych na UŁ,
Zad. 1.
a) W 1952 roku Henryk Jabłoński - ówczesny sekretarz naukowy nowo powstałej Polskiej Akademii Nauk zażądał od nieobecnych na inauguracyjnym zebraniu członków PAN-u, żeby usprawiedliwili pisemnie swoją nieobecność. Na to Hugo Steinhaus odpisał, że "usprawiedliwia swoją nieobecność tym, że obecni nie potrafili usprawiedliwić swojej obecności". Wielu członków PAN było wówczas powołanych z awansu społecznego i nie posiadali znaczącego dorobku naukowego. I skąd my to znamy?
b) Bronisław Knaster skomentował tak wprowadzone zamiast doktoratów w latach 1951-1958 na wzór sowiecki stopnie "kandydata nauk".
c) Niels Bohr odpowiedział tak, gdy ktoś po wysłuchaniu jego opowieści o tym, że nagroda Nobla nie jest przyznawana matematykom, ponieważ żona Nobla miała romans z pewnym znanym matematykiem szwedzkim, przypomniał, że przecież Nobel był zawziętym kawalerem.
d) Hugo Steinhaus w 1962 roku po powrocie z wykładów na Uniwersytecie Notre Dame (South Bend, Indiana, USA).
Zad. 2.
a) Bronisław Knaster (1893-1980) o Stanisławie Turskim (1906-1986) - ówczesnym rektorze Uniwersytetu Warszawskiego.
b) Herman Auerbach (1901-1942) o Józefie Góralu - woźnym na Wydziale Matematycznym Uniwersytetu Lwowskiego, którego przywoływano za pomocą sygnału świetlnego - kiedy był potrzebny, zapalała się czerwona lampka. Jednak Góral nie bardzo przejmował się swoimi obowiązkami i lampka świeciła się nieraz całymi godzinami.
c) Godfrey Hardy (1877-1947) o niedźwiedziu w zoo. Zwierzak siedział w klatce zamkniętej na kłódkę. Niedźwiedź obwąchał kłódkę, uderzył w nią łapą, zaryczał, odwrócił się i odszedł. Hardy powiedział na to: On jest jak Pólya (1887-1985). Ma doskonałe pomysły, ale nie idzie za nimi.
Zad. 3. Wszystkie opowieści są nieprawdziwe.
a) Leonard Euler zmarł przed skonstruowaniem pierwszego pociągu parowego, na długo zanim mógł on rozwinąć podaną prędkość.
b) Niels Abel był bardzo ubogi, nie było go stać nawet na krótkie podróże i nigdy nie był w Ameryce. Anegdota pochodzi od Hugona Steinhausa.
c) Alfred Nobel nigdy się nie ożenił.