Zad. 1. Gdyby polskie nazwy dodatnich liczb parzystych zapisać w kolejności alfabetycznej, to jakie byłyby na pierwszych trzech, a jakie na ostatnich trzech pozycjach?
Zad. 2. Podaj polskie słowo (niekoniecznie w postaci słownikowej, tzn. nie musi być to forma mianownika czy bezokolicznika) o możliwie największej liczbie sylab, którego każda sylaba zaczyna się tą samą głoską.
Zad. 3. Poniżej zapisano za pomocą liczebników języka wolof i niewiadomych x, y, z i t cztery działania, których wyniki podane w przypadkowej kolejności to 41, 67, 78 i 90. Podaj wartości niewiadomych oraz największej liczby, którą da się zapisać na podstawie danych zadania. Zapisz ten liczebnik w wolof i wytłumacz jego budowę.
ñenent fukka ak ñaar + x = juróom benna fukka ak juróom ñaar
juróom fukka ak juróom benna + y = juróom ñaar fukka ak juróom ñetta
z + ñetta fukka = ñenent fukka ak benna
t + fukka ak juróom ñetta = juróom ñenent fukka
Tradycyjnie trudne okazało się zadanie o ustawieniu alfabetycznym. Nie wymagaliśmy użycia nazw wielkich liczb, ale dużo Ligowiczów zapominało o wielu mniejszych. Niektórzy mylili się też w rachunkach w zad. 3.
Najwyższy wynik, 2,5 pkt uzyskali (poprawka - przepraszamy!): Daria Bumażnik z II LO w Jeleniej Górze, Sebastian Łątka z XIII LO we Wrocławiu i Adam Wrzesiński, pracownik kancelaryjny z Bielska-Białej, a po 2 pkt zdobyli: Kamil Krakowiecki, student Uniwersytetu Śląskiego oraz Tomasz Skalski, student Politechniki Wrocławskiej.
W Lidze Lingwistycznej prowadzą więc:
- z 5,5 pkt (na 6 możliwych do zdobycia) - Daria Bumażnik,
- z 5 pkt - Kamil Krakowiecki,
- z 4,5 pkt - Tomasz Skalski i Adam Wrzesiński,
- z 4 pkt - Anna Gudełajtis i Krystyna Lisiowska.
Gratulujemy wszystkim!
Zad. 1. biliard, biliard bilion, biliard bilion czterdzieści, ..., undecylion tysiąc trzydzieści dwa, undecylion tysiąc trzydzieści osiem, undecylion tysiąc trzydzieści sześć
Zad. 2. Poza prapraprapra...ptakiem Ligowicze znaleźli sporo takich słów o trzech sylabach, np. kukułka, karkówka, kokoszka, popieprzyć, przepieprzyć, mamimy czy też dopuszczalne w mowie potocznej kakałko. Jest jeszcze czterosylabowe współwywiawszy, ale podane przez jednego z Zawodników "współwywiewawszy" nie jest poprawne, ponieważ imiesłowy przysłówkowe uprzednie tworzy się tylko od czasowników dokonanych.
Zad. 3. x=25, y=22, z=11, t=72,
max = 99 = juróom ñenent fukka ak juróom ñenent ('pięć cztery dziesięć i pięć cztery').