Zad. 1. Podczas defilady na placu Niepodległości konie stanęły w równych odstępach na okręgu. Dosiadający ich ułani nosili kolejne numery, zaczynając od 1, a ten z numerem 13 stał dokładnie naprzeciwko tego z numerem 35. Jaki numer miał ułan stojący naprzeciw tego z numerem 1?
Zad. 2. W liczbowej piramidzie na każdej cegiełce (poza najniższym rzędem) umieszczona jest liczba będącą sumą liczb z dwóch cegiełek znajdujących się bezpośrednio pod nią. Wiadomo, że suma liczb z cegiełek w najniższym rzędzie wynosi 17. Jaka liczba jest umieszczona na środkowej cegiełce tego rzędu?
Zad. 3. Rozwiąż rebus.
W tym miesiącu punkty zdobyli:
- 3 - Bogusz Boliński I LO Kraków, Elżbieta Grzechnik - emerytowana nauczycielka z Radomia, Monika Kosek - gospodyni domowa z Wrocławia, Joanna Koścień - nauczycielka z Piekar Śląskich, Agata Leśnicka - programistka z Gdańska, Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Piotr Mazur - specjalista systemów ERP ze Złotoryi, Andrzej Piasecki - administrator IT z Oleśnicy, Emilia Stadnicka I LO Kraków, Adrianna Tokarska - data scientist z Krakowa, Tomasz Tomiczek - nauczyciel z Lipowej, Michał Węgrzyn ALO PWr Wrocław,
- 2,75 - Daria Bumażnik - doktorantka na Wydziale Chemii UWr,
- 2,5 - Edward Nowicki - informatyk z Poznania,
- 2,25 - Agata Centkowska - informatyk z Biela,
- 2 - Janusz Wieczorek - emerytowany nauczyciel z Sandomierza,
- 1,75 - Natalia Lodzińska SP 41 Kraków.
Zad. 1. Pomiędzy numerami 13 i 35 stało 34–13 = 21 koni, a skoro te dwa stały naprzeciwko, to także między numerem 1 i tym stojącym naprzeciwko niego musi być 21 koni, stąd naprzeciwko numeru 1 stoi koń z numerem 1+21+1 = 23.
Zad. 2. Szukana liczba to 4, bo niech a+b+c+d+e = 17, wtedy b+2c+d = 16 i a+45+6c+4d+e = 61. Odejmując stronami pierwsze równanie od trzeciego, otrzymujemy 3b+5c+3d = 44. Drugie równanie mnożymy stronami przez 3: 3b+6c+3d = 48. Na koniec odejmujemy ostatnie dwa równania i mamy c = 48–44 = 4.
Zad. 3. Lekcje odwołane (lec, C je, do - wstecz, wół - bez diakrytyki, ane - osioł po francusku).