Zad. 1. Podaj przykłady trzech matematyków, którzy zmarli (nie zginęli!) w bardzo nietypowych okolicznościach, z niespotykanych raczej powodów.
Zad. 2. Kto jest przedstawiony na tym rysunku? Podaj nazwiska wszystkich postaci. Skąd ten rysunek pochodzi?
Zad. 3. Kto jest autorem tego rysunku? Skąd on pochodzi?
W tym miesiącu punkty zdobyli:
- 3 - Daria Bumażnik - doktorantka na WCh UWr, Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Bolesław Mokrski - emerytowany nauczyciel z Przyszowic, Cezary Rębiś ZSEl Radom,
- 2 - Ignacy Włodarski SP 36 Wrocław, Weronika Zakrzewska-Rudzińska - biolog z Warszawy.
Zad. 1. Lista nietypowych śmierci wśród matematyków jest długa i interesująca.
- Tales (VI w. p.n.e.) - podobno zmarł na stadionie w Milecie wskutek udaru słonecznego, oklaskując walczących o zwycięstwo olimpijczyków.
- Girolamo Cardano (1576) - parał się astrologią, przewidział datę własnej
śmierci i gdy ta nie nadeszła, zawodowa duma nakazała mu popełnić samobójstwo. - Tyho Brahe (1601) – po spożyciu dużej ilości praskiego piwa na przyjęciu u króla nabawił się poważnego zapalenia pęcherza, gdyż zasady etykiety nie pozwalały na opuszczenie sali przed władcą, a Tycho powstrzymał silną potrzebę udania się do toalety; zmarł po kilku dniach w wyniku tej infekcji.
- Joseph Fourier (1830) - spadł ze schodów i wkrótce potem zmarł.
- George Boole (1864) -
zmarł w wyniku kuracji homeopatycznej (leczenie przez wystawienie na przyczynę choroby) - zmókł podczas spaceru i przeziębił się, po czym przez 2 tygodnie żona polewałaa jego łóżko wodą. - Dmitrij Jegorow (1931) – podczas pobytu w więzieniu podjął strajk głodowy, który stał się przyczyną śmierci.
- Kazimierz Abramowicz (1936) - podczas operacji wyrostka robaczkowego pomylono grupy krwi i pacjent zmarł.
- David Hilbert (1943) - zmarł w wyniku pęknięcia wyrostka robaczkowego.
- Alan Turing (1954) - zmuszony do kuracji hormonalnej spożył jabłko zatrute cyjankiem.
- Witold Hurewicz (1956) – zmarł w czasie konferencji w Meksyku, w wyniku upadku z piramidy w Uxmal podczas wycieczki.
- Kurt Gödel (1978) – tak bardzo bał się spisku na swoje życie i otrucia, że przestał jeść i zagłodził się na śmierć.
Zad. 2. Kolaż nawiązuje do sporu o polityczną konieczność opracowania bomby wodorowej. Powstał w początkowej fazie prac nad nią, ok. 1950 roku. Jego autorem jest amerykański fizyk George Gamow. Rysunek wisiał w jego gabinecie w Los Alamos Scientific Laboratory, a obecnie oryginał znajduje się w dokumentach Gamowa w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych.
U góry po lewej stronie Józef Stalin niesie bombę atomową wyprodukowaną w ZSRR. Po prawej stronie stoi Robert Oppenheimer - kierownik projektu Manhattan mającego na celu opracowanie pierwszej broni atomowej, który sprzeciwiał się projektowi bomby wodorowej, nie widzxąc możliwości ukończenie go w realnym czasie. W środku widnieje trumna z herbem Uniwersytetu Harvarda - symbolizująca chemika Jamesa Conanta - ówczesnego rektora Harvardu - który powiedział, że bomba wodorowa powstanie "po jego trupie". Na ławce poniżej siedzą przyszli twórcy bomby wodorowej: Stanisław Ulam, Edward Teller i George Gamow.
Zad. 3. Rysunek przedstawia rekonstrukcję diagramu trójkątnych kafelków hiperbolicznych, który został wysłany przez holenderskiego grafika Mauritsa Eschera w liście do kanadyjskiego geometry Harolda Coxetera. Autorką rekonstrukcji jest Doris Schattschneider, a rysunek pochodzi z jej artykułu "The Mathematical Side of M. C. Escher" opublikowanego w Notices of the American Mathematical Society w roku 2010. Tekst ten pokazuje głębię matematycznych intuicji podejmowanych w grafikach Eschera.
Ogromne wrażenie na Escherze zrobił rysunek Coxetera przedstawiający pokrycie płaszczyzny trójkątami hiperbolicznymi o kątach 30-45-90 (1958) - patrz poniżej. Na tej podstawie sam odtworzył siatkę łuków i konstrukcję środków okręgów, którą wysłał Coxeterowi. Później wykorzystał ją do stworzenia słynnych parkietaży płaszczyzny z geometrią hiperboliczną.