listopad 2024

Data ostatniej modyfikacji:
2024-12-19

Zad. 1. Założyciel niemieckiej socjaldemokracji i pierwszej partii robotniczej w Niemczech. Krytykował Marksa i komunistów za koncepcje rewolucyjne, uważał, że należy poprawiać byt robotników w sposób demokratyczny. Urodził się, mieszkał, studiował i zmarł we Wrocławiu. Pochowany jest na jednym z wrocławskich cmentarzy. O kogo chodzi i na którym cmentarzu leży bohater zagadki?

Zad. 2. W 1917 roku odnaleziono nagrobek żydowskiego kantora Dawida Szalona pochowanego na wrocławskim cmentarzu w 1203 roku. Ten nagrobek to najstarsza znana macewa w Polsce. Gdzie znajdował się średniowieczny, pierwszy cmentarz żydowski we Wrocławiu?

Zad. 3. We Wrocławiu znajduje się cmentarz na którym pochowano 763 sowieckich oficerów, którzy zginęli w walkach o Festung Breslau w 1945 roku. Gdzie znajduje się drugi cmentarz na którym pochowano żołnierzy sowieckich poległych podczas oblężenia Wrocławia?

 

Wyniki: 

Za listopadowe zadania wszyscy uczestnicy otrzymali 3 punkty. Są to: Weronika Zakrzewska-Rudzińska, biolog z Warszawy; Kacper Przeznak analityk ryzyka z Krakowa; Cezary Rębiś z Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu; Oliwia Makuch, studentka Politechniki Wrocławskiej; Daria Bumażnik, doktorantka na Wydziale Chemii UWr; Ignacy Włodarski SP 36 Wrocław; Krystyna Lisiowska, redaktor z Warszawy.

Gratulacje! 

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Chodzi o Ferdinanda Lassalle’a, pochowanego na Starym Cmentarzu Żydowskim we Wrocławiu przy ul. Ślężnej.

Zad. 2. Najstarszy wrocławski cmentarz żydowski powstał na Przedmieściu Oławskim (w rejonie ulic Traugutta, Podwale i Krasińskiego.

Zad. 3. Cmentarz Żołnierzy Radzieckich, o którym mowa w zadaniu, mieści się na Skowroniej Górze (w rejonie ulic Borowskiej, Działkowej i Spiskiej).

Przy okazji przypominamy, że w Lidze Tropicieli Wrocławskich Skarbów były już zagadki cmentarne, np. w listopadzie 2016 oraz w listopadzie 2020.

 

Powrót na górę strony