luty 2017

Data ostatniej modyfikacji:
2017-07-26

Zad. 1. Współcześnie ruchome schody można spotkać niemal w każdym mieście w galeriach handlowych, na lotniskach i dworcach. Ale to właśnie we Wrocławiu uruchomiono pierwsze na terenie dzisiejszej Polski schody ruchome. Które wrocławskie schody ruchome:
a) były najstarsze?
b) funkcjonowały najdłużej?
c) są obecnie najdłuższe?

Zad. 2. Przyjmując, że kierunek ulicy wyznacza rosnąca numeracja stojących przy niej domów, ulica Sudecka we Wrocławiu zaczyna się od ronda na placu Powstańców Śląskich i biegnie aż do wiaduktu kolejowego przy Parku Południowym. Ale jak wytłumaczyć fakt, że numery domów na tej ulicy zaczynają się od 74?

Zad. 3. Rozwiąż wrocławską hydrozagadkę.
Gdzie jest ta ulica, gdzie jest ten dom,
gdzie piękna najada swej traszki dosiada.

 

Wyniki: 

W tym miesiącu punkty zdobyli:

  • 3 pkt. - Daria Bumażnik - studentka chemii na UWr, Małgorzata Domagała - księgowa z Wrocławia, Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Artur (inżynier mechanik) i Mikołaj oraz Małgorzata (nauczycielka) i Michalina (SP Sadków) Mastalińscy,
  • 2 pkt. - Dominika Filipiak (I LO Częstochowa) i Dawid Migacz(I LO Tarnów), Wojciech Tomiczek - inżynier z Lipowej,
  • 1,75 pkt. - Krzysztof Danielak - student informatyki na PWr.

Po pięciu miesiącach Ligi prowadzą:

  • 14,25 pkt. - Małgorzata Domagała,
  • 14 pkt. - Krystyna Lisiowska, Małgorzata i Michalina oraz Arur i Mikołaj Mastalińscy,
  • 13 pkt. - Daria Bumażnik,
  • 12 pkt. - Dominika Filipiak i Dawid Migacz,
  • 11,75 pkt. - Wojciech Tomiczek,
  • 11 pkt. - Krzysztof Danielak.  

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. a) Najstarsze na terenie dzisiejszej Polski ruchome schody zainstalowano w oddanym do użytku 2 IV 1930 roku modernistycznym domu towarowym rodziny Wertheim (obecnie DH Renoma, ul. Świdnicka 40).

b) Najdłużej, bo niemal 50 lat, funkcjonowały ruchome schody w domu handlowym braci Barasch - Artura i Georga (dzisiejszy Feniks, Rynek 31-32). Woziły klientów z parteru na piętro. Secesyjny budynek otwarto w 1904 roku, ale schody zainstalowano podczas jego modernizacji w latach 30. XX wieku. Działały do końca lat 70. XX wieku.

c)  Najdłuższe ruchome schody Wrocławia znajdują się obecnie w nowym terminalu portu lotniczego im. Mikołaja Kopernika na Strachowicach. Podobno jeszcze dłuższe będą schody w nowym budynku dworca autobusowego Wroclavia. Sprawdzimy.

Zad. 2. Pierwsze plany wytyczenia obecnej ulicy Sudeckiej (ówcześnie Hohenzollernstraße) powstały w latach 80. XIX wieku, ale wytyczono ją ostatecznie wg planu z  1895 roku. Była to szeroka, dwujezdniowa ulica z pasem zieleni pośrodku i prowadziła od dzisiejszej ul. Grabiszyńskiej (Gräbscherner Strasse) do al. Wiśniowej (Kirschstraße), gdzie jej naturalne zakończenie stanowiła wieża ciśnień. W 1904 po ukończeniu wieży przedłużono Sudecką od al. Wiśniowej do al. Dębowej, włączając do niej dawną al. Platanową (Platanenalle), i odcinek dawnej ulicy Parkowej (Parkstraße) od al. Dębowej do wiaduktu na towarowej obwodnicy Wrocławia (ten odcinek nie miał już środkowego pasa zieleni). W 1920 ulicę Sudecką wydłużono ponownie od wiaduktu kolejowego do toru wyścigów konnych na Partynicach, lecz wkrótce nowemu odcinkowi nadano nazwę Rennbahnstraße.

W czasie walk o Festung Breslau zabudowa ulicy Sudeckiej od Grabiszyńskiej do ronda (Kaiser-Wilhelm-Platz, od 1918 Hindenburgplatz, obecnie pl. Powstańców Śląskich) została niemal w całości zniszczona. Zachowały się kamienice przy pl. Powstańców Śląskich i zabudowa willowa za skrzyżowaniem z al. Wiśniową. Po wojnie ulicę na całej długości z 1904 roku nazwano Sudecką i nazwa ta obowiązywała do 1969 roku. Wtedy władze ukraińskiego Zaporoża nazwały jedną z ulic Wrocławską. W rewanżu władze Wrocławia przemianowały odcinek ul. Sudeckiej od Grabiszyńskiej do pl. Powstańców Śląskich na ul. Zaporoską, zachowując niezmienioną numerację domów i od tego czasu numeracja ul. Sudeckiej zaczyna się od 74. Długość ulicy skrócono przez to z 3,5 km do 2 km.

Zad. 3. Rozwiązaniem hydrozagadki jest "Nimfa (najada) na trytonie (traszce)". Rzeźba ta znajduje się na fontannie wieży ciśnień na skrzyżowaniu al. Wiśniowej i ul. Sudeckiej (obecny adres to ul. Sudecka 125A). Oryginalny napis głosił: Nie szukaj jako przyjaciół piwa ani wina, one zapewnią tylko krótką uciechę. Jeśli chcesz być szczęśliwy jeszcze jako starzec, wlej mnie do swojej piersi. Po wojnie został skuty.

Kolejne zdjęcia pokazują fontannę w 1913, 1995 oraz 2014. Źródło Wratislaviae Amici.

 

Powrót na górę strony