styczeń 2017

Data ostatniej modyfikacji:
2017-07-26

Zad. 1. Wrocław jest polską kolebką pewnej popularnej konkurencji sportowej. Co to za sport, dowiesz się, rozwiązując rebus anagramowy. Możesz powiększyć obraz, naciskając "CTRL" i "+".

a) Podaj 3 miejsca, w których odbywały się we Wrocławiu zawody w tej dyscyplinie.
b) Kiedy odbyły się w Polsce po raz pierwszy?
c) Kto jest aktualnym mistrzem Polski?

Zad. 2. Kiedy powstał we Wrocławiu pierwszy wieżowiec? Ile miał kondygnacji? Wiadomo, że był to pierwszy wieżowiec w Niemczech na wschód od Berlina. Czy był także pierwszy w granicach obecnej Polski? 

Zad. 3. W lidze z października 2016 pytaliśmy o wrocławskie pomniki zwierząt. A czy potrafisz wskazać trzy wrocławskie "pomniki roślin"? Gdzie one się znajdują?

 

Wyniki: 

W tym miesiącu punkty zdobyli:

  • 2,75 - Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy,
  • 2,5 - Małgorzata Domagała - księgowa z Wrocławia, Artur (inżynier mechanik) i Mikołaj (GA PWr Wrocław) oraz Małgorzata (nauczycielka) i Michalina (SP Sadków) Mastalińscy,
  • 1,25 - Krzysztof Danielak - student informatyki na PWr, Dominika Filipiak (I LO Częstochowa) i Dawid Migacz (I LO Tarnów),
  • 1 - Daria Bumażnik - studentka chemii na UWr, Wojciech Tomiczek - inżynier z Lipowej,
  • 0,75 - Karol Janic (GA PWr Wrocław).

Po czterech miesiącach w czołówce Ligi znajdują się:

  • 11,25 pkt. - Małgorzata Domagała,
  • 11 pkt. - Krystyna Lisiowska, Małgorzata i Michalina oraz Arur i Mikołaj Mastalińscy,
  • 10 pkt. - Daria Bumażnik oraz Dominika Filipiak i Dawid Migacz.

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Rozwiązanie rebusu: TOWER RUNING (TWER RUNO GIN) jest nieortograficzne. Poprawna nazwa tego sportu to tower running.

a) Zawody w bieganiu po schodach odbywały się we Wrocławiu na szczyt: Poltegor Center, wieży kościoła św. Elżbiety (1999 - dla uczczenia zakończenia remontu po pożarze), Sky Tower.

b) Pierwsze w Polsce zawody tower runningu zorganizowano we Wrocławiu w budynku Poltegoru (oddanym do użytku w 1982 roku) w 1984 z okazji Barbórki z inicjatywy działacza WKS Śląsk Wrocław Janusza Forysia. W latach 2000-2007 (kiedy budynek zburzono) co rok organizowany był tam bieg pod nazwą "Złote Schody Poltegoru". Od 2012 zastąpił go Sky Tower Run (najbliższa edycja 20.05.2017)

c) Aktualnym mistrzem Polski (wicemistrzem Europy i zdobywcą pucharu świata) w tower runningu jest Piotr Łobodziński z Bielska Podlaskiego. Wśród kobiet najlepsza w Polsce jest Anna Ficner ze Złotoryi.

Zad. 2. Pierwszym wieżowcem we Wrocławiu był budynek Urzędu Czeków Pocztowych. Od tego czasu niezmiennie pełni funkcję Poczty Głownej (obecnie jest także siedzibą Muzeum Poczty i Telekomunikacji). Mieści się na pl. Społecznym (ul. Krasińskiego 1). Został zbudowany w latach 1926–1929 na miejscu dawnego cmentarza wojskowego, według projektu Lothara Neumanna, w stylu północnoniemieckiego ekspresjonizmu ceglanego. Ma 43 m wysokości i 11 kondygnacji. Jego realizacja nie była łatwa, gdyż teren znajdował się blisko fosy miejskiej i był podmokły. Aby ustabilizować podłoże, wbito weń ok. 1700 pali. Pomimo ceglanego wyglądu budowla jest konstrukcją żelbetową. Pierwotnie planowano wykonanie dwóch wież, z których ostatecznie powstała tyłko północna.

Był to drugi wieżowiec na terenach dzisiejszej Polski. Pierwszym była warszawska PAST-a (od pierwszych liter nazwy właściciela - Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej) wybudowana w latach 1906-1908 przy ul. Zielnej 39 w stylu modernizmu inspirowanego średniowieczem, projektu Bronisława Brochwicza-Rogoyskiego. Budynek ma 8 pięter i aż 51 metrów wysokości. Był wówczas najwyższą budowlą imperium rosyjskiego i najwyższym budynkiem mieszkalnym w Europie oraz jedną z pierwszych konstrukcji żelbetowych.

Poczta, Wrocław                         PASTa, Warszawa

Zad. 3.  Najbardziej znane wrocławskie pomniki roślin to:

  • "Pod jabłonią" na osiedlu Cztery Pory Roku na Jagodnie (Alojzy Gryt, 2004), fot. 3
  • "Alatus" na dziedzińcu Puro Hotel ul. Włodkowica 6 (Monika Rubaniuk, 2011), fot. 1
  • "Arena" (tzw. Odwrócone drzewo) na Wyspie Piasek (Jerzy Bereś, 1972, 1993, 2011), fot. 4
  • „Kompozycja z kwiatami” na Wzgórzu Słowiańskim ul. Jedności Narodowej (Janina Szczypczyńska, 1980)
  • "Cebula" - instalacja - domek przy pl. Społecznym, fot. 2
  • seria rzeźb owoców leśnych w Ogrodzie Botanicznym, fot. 5 i 6.

 

 

 

 

Powrót na górę strony