maj 2017

Data ostatniej modyfikacji:
2017-07-26

Zad. 1. Wiadomość o odkryciu kopernikańskim opublikowano we Wrocławiu ponad 30 lat przed wydaniem słynnego dzieła "O obrotach sfer niebieskich". Kto tego dokonał? Zacytuj stosowny fragment.

Zad. 2. Kilka wrocławskich szkół może się poszczycić ciekawymi elementami elewacji. O jakie elementy chodzi i o jaką konkretnie szkołę, dowiesz się, rozwiązując poniższy rebus. Co mieścilo się w obecnym budynku tej szkoły przed wojną?

 

 

Zad. 3. Jeden z najnowszych wrocławskich słonecznych czasomierzy stanął przed Aquaparkiem. Kto jest jego autorem?

 

Wyniki: 

W tym miesiącu punkty zdobyli:

  • 3 pkt. - Daria Bumażnik (studentka chemii na UWr), Krzysztof Danielak (student informatyki na PWr), Krystyna Lisiowska (redaktor z Warszawy), Arur (inżynier mechanik) i Mikołaj (GA PWr Wrocław) oraz Małgorzata (nauczycielka) i Michalina (SP Sadków) Mastalińscy,
  • 2 pkt. - Wojciech Tomiczek (inżynier z Lipowej).

Po ośmiu miesiącach trwania ligi w czołówce znajdują się:

  • 22,5 pkt. - Małgorzata i Michalina oraz Artur i Mikołaj Mastalińscy,
  • 21,75 pkt. - Krystyna Lisiowska,
  • 20,25 pkt. - Daria Bumażnik.

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. O Wawrzyńcu Korwinie i jego wierszu dotyczącym Kopernika i jego teorii pisaliśmy już w rozwiązaniu zad. 1, kwiecień 2017. Wiersz ten powstał w 1508 roku i został opublikowany rok później jako przedmowa do debiutu literackiego Kopernika - tłumaczenia z języka greckiego na łaciński "Listów obyczajowych, sielskich i miłosnych" Teofilakta Symokatty. Zbiór ten Kopernik dedykował swojemu wujowi, protektorowi, dobrodziejowi i zwierzchnikowi Łukaszowi Watzenrode - biskupowi warmińskiemu.

Łukasz pasterz i zwierzchnik, co z pobożności nam słynie,
Czcią otoczony wielką, bojaźnią wiernych poddanych.
Wielka część ziemi pruskiej – Warmia jemu podlega
I pod jego rządami żyje szczęśliwie, spokojnie.
Przy Eneaszu, jak wierny Achates, mąż przy nim światły,
tego dzieła greckiego tłumacz na język łaciński,
On Księżyca ruch szybki, Słońca bratniego, gwiazd drogi
śledzi i opisuje ich biegi w niebios ogromie,
Wszechmocnego wspaniały twór, także zjawisk przyczyny
On na podziwu godnych umie objaśnić zasadach.

Zad. 2. Rozwiązanie rebusu to: II LO, ZEGAR SŁONECZNY (2, L - rzymskie 50, O, Z e G, ar, PSŁONECZNIK/PIK = SŁONECZN, Y). Zegary słoneczne znajdują się na budynkach kilku innych wrocławskich szkół, o czym pisaliśmy w rozwiązaniu zad. 1, listopad 2015 (są to m. in. licea: I, II, VII). W budynku II LO (obecnie ul. Parkowa 18-26) przed wojną także była szkoła - Gimnazjum św. Marii Magdaleny oddane do użytku w 1928 roku. Podobno słynęła w całej Rzeszy jako kuźnia kadr nazistowskich - młodzieżówki NSDAP zwanej Hitlerjugend. Placówka była zbudowana z rozmachem, miała przestronne sale i korytarze, wieżę zegarową, aulę ze sceną, kurtyną i balkonem przystosowaną do projekcji filmów, zewnętrzny balkon, trzy sale gimnastyczne, basen do suchych treningów kajakarskich, siłownię, korty tenisowe, boisko lekkoatletyczne i basen pływacki (nie został nigdy zrealizowany). Podobno szkoła wraz z boiskami miała być wybudowana na planie swastyki (patrz zdjęcie z lotu ptaka). Z pewnością swastyka widniała na froncie budynku (dziś nie ma po niej śladu).

Zdjęcia pochodzą ze strony Wratislaviae Amici.

Zad. 3. Autorem zegara słonecznego stojącego (od 2010 roku) przed Aquaparkiem przy ul. Borowskiej jest prof. Leon Podsiadły (ASP Wrocław) - twórca wrocławskiego pomnika Mikołaja Kopernika, o który pytaliśmy w zad. 1, maj 2016.

 

Powrót na górę strony