marzec 2010

Data ostatniej modyfikacji:
2018-09-17

Zad. 1. Na ile sposobów da się rozłożyć 2010 na sumę dwóch różnych liczb całkowitych dodatnich? (Rozkłady różniące się tylko kolejnością składników uważamy za ten sam). 

Zad. 2. Liczba a zapisana w systemie dziesiętnym to 999 dziewiątek.
Ile dziewiątek ma w swoim zapisie liczba 11·a?

Zad. 3. Trapez równoramienny T ma pole 30 m2. Jeden z jego kątów ma 120°, a jedna podstawa jest dwa razy dłuższa od drugiej. Przedłużono jego ramiona, aż się zetknęły. Jakie są pola otrzymanych trójkątów? (dużego i małego)

 

Wyniki: 

Za marcowe zadania pełną pulę 3 pkt. zdobyli: Filip Barański, Krzysztof Bednarek, Antonina Biela, Jędrzej Borowczak, Szymon Budzyński, Adriana Chachura, Bartosz Czyżewski, Ania Decker, Berenika Dzielawska, Maciej Frąszczak, Ewa Gapińska, Jacek Gnatowski, Joanna Koszałko, Karolina Krzykawiak, Joanna Lisiowska, Anna Lojza, Nina Oszczanowska, Michał Prończuk, Maciej Rapior, Agata Sienicka, Beata Siorek, Paweł Stec, Michał Turniak oraz Zbigniew Zabłocki.

Czołówkę Ligi SP z 18 pkt. na 18 możliwych dotąd do zdobycia stanowią teraz: Maciej Frąszczak z SP 28 w Wałbrzychu, Jacek Gnatowski z SP w Dziadowej Kłodzie, Joanna Lisiowska z KSP im. Piotra Skargi w Warszawie, Nina Oszczanowska z SP 107 we Wrocławiu, Michał Prończuk z SP 217 w Warszawie, Beata Siorek z SP 5 w Wieluniu oraz Michał Turniak z SP 107 we Wrocławiu.

Gratulujemy!

 

Odpowiedzi: 

Gratulujemy Karolinie Krzykawiak z SP 107 we Wrocławiu zdemaskowania naszych primaaprilisowych żartów!

Zad. 1. Jest ich 1004 - jednym składnikiem mogą być liczby od 1 do 1004, drugi jest w ten sposób już wyznaczony, 1005 odpada, a większe liczby dają powtórzenia tych rozkładów.

Zad. 2. 11·a = 10·a+a, czyli suma liczby, która ma 999 dziewiątek i po nich zero, i liczby a. Obliczając tę sumę pisemnie, jako ostatnią cyfrę otrzyma się 9, przedostatnią będzie 8 i jedynkę przeniesie się do rzędu setek. Tam po dodaniu 1, 9 i 9 otrzymamy 9 i znów jedynkę przeniesiemy. Ta sytuacja wystąpi jeszcze 996 razy, a na początku obliczanej sumy stanie "10". Ostatecznie 11·a to 1, 0, 997 dziewiątek, ósemka i dziewiątka, czyli cyfra 9 pojawia się w niej 998 razy.

Zad. 3. Prowadząc z końców krótszej podstawy wysokości danego trapezu, dzieli się go na kwadrat (nazwijmy go K) i dwie połówki trójkąta równobocznego. Cały taki trójkąt (nazwijmy go T) powstanie na krótszej podstawie trapezu po przedłużeniu jego ramion do zetknięcia. Ma on wysokość taką jak wyjściowy trapez, a bok równy krótszej jego podstawie, więc pole T to połowa pola K, a że razem dają 30 m2, T ma pole 10 m2, natomiast duży powstały trójkąt - 40 m2.

 

Powrót na górę strony