październik 2007

Zad. 1. Spytano mnie pewnego razu, kto jest przedstawiony na portrecie wiszącym na ścianie. Odpowiedziałem: "Ojciec sportretowanej osoby jest jedynym synem tego, który to mówi". Czyj to portret?

Zad. 2. Przy nabrzeżu w Rotterdamie stoi statek ze spuszczoną po burcie drabinką linową liczącą osiem stopni. Odległości między kolejnymi stopniami wynoszą 10 cali, a ostatni stopień unosi się 3,5 cm nad powierzchnią wody. Zaczyna się przypływ i poziom morza podnosi się o 175 mm na godzinę. Po jakim czasie nad wodą pozostanie już tylko pięć stopni drabinki?

Zad. 3. Jaki znak postawić między cyfry 2 i 3, aby otrzymać w wyniku liczbę większą niż 2, a mniejszą niż 3?

 

Wyniki: 

Poprawne rozwiązania 3 zadań nadesłali: Jakub Katarzyński z II LO w Rybniku, Damian Olczyk z I LO w Oleśnie, Agata Grabowska z SP nr 99 we Wrocławiu, Stella Kielan z SP nr 99 we Wrocławiu, Bartosz Klimek z SP nr 99 we Wrocławiu, Adam Wiśniewski z SP nr 99 we Wrocławiu.
Poprawne rozwiązania 2 zadań nadesłali: Janusz Włodarczyk z Będzina, Daniel Matuła z III LO w Lublinie, Katarzyna Burdzy z Gimnazjum 3 w Głogowie, Kamil Gawlik z Gimnazjum w Krynicznie, Łukasz Kajdan z SP 82 w Poznaniu, Julia Demków z SP 99 we Wrocławiu, Bartłomiej Kasiuk z SP 99 we Wrocławiu, Kamil Warzecha z SP 99 we Wrocławiu.

Gratulujemy!

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Mówiący jest dziadkiem osoby z portetu, jest na nim więc wnuk lub wnuczka.

Zad. 2. Statek unosi się na wodzie wraz z przypływem (nie zmienia się jego wyporność), a drabinka jest do niego przymocowana, więc woda nigdy nawet częściowo jej nie zakryje.

Zad. 3. Wystarczy wstawić przecinek. 2<2,3<3.

 

Powrót na górę strony