listopad 2007

Zad. 1. Przełóż dokładnie 3 zapałki, tak by otrzymać prawdziwą równość:

Zad. 2. Ojciec i syn ulegli podczas podróży samochodem poważnemu wypadkowi. Ojca odwieziono do jednego szpitala, a syna do drugiego, gdzie natychmiast trafił na stół operacyjny. Na salę operacyjną wchodzi chirurg i woła: "O Boże, przecież to mój syn!". Jak to możliwe?

Zad. 3. W trzech zamkniętych pudełkach są w jednym cukierki czekoladowe, w drugim irysy, a w trzecim jedne i drugie. Pudełka są podpisane: CZEKOLADKI, IRYSY, MIESZANKA WAWELSKA. Niestety hurtowniany chochlik spowodował, że na każdym pudełku jest fałszywy napis. Czy da się ustalić zawartość wszystkich pudełek, nie zaglądając do żadnego z nich, jeśli z jednego wybranego pudełka można po omacku wyciągnąć jeden cukierek?

 

Wyniki:
Poprawne rozwiązania 3 zadań nadesłali: Dominika Dąbrowska z SP nr 99 we Wrocławiu, Stella Kielan z SP nr 99 we Wrocławiu, Łukasz Kajdan z SP 82 w Poznaniu, Michalina Sieradzka z G 49 we Wrocławiu, Konrad Konarski z I LO w Legnicy, Ilona Kopeć z II LO w Legnicy, Damian Olczyk z I LO w Oleśnie, Andrzej Kunca nauczyciel matematyki z Gostycyna, Krystyna Lisiowska redaktor trechniczny z Warszawy, Dariusz Trzeciak nauczyciel TI z Zambrowa.
Poprawne rozwiązania 2 zadań nadesłali: Kamil Bujalski z SP 82 w Poznaniu, Natalia Tórz z SP 82 w Poznaniu, Kamil Gawlik z Gimnazjum w Krynicznie, Małgorzata Ferfecka z Politechniki Rzeszowskiej, Magdalena Demków z SP 99 we Wrocławiu, Bartłomiej Kasiuk z SP 99 we Wrocławiu, Adam Wiśniewski z SP 99 we Wrocławiu, Paulina Witasik z SP 99 we Wrocławiu, Katarzyna Zając z SP 99 we Wrocławiu.

Gratulujemy!

Po dwóch miesiącach trwania ligi z 6 punktami (na 6 możliwych) prowadzą Stella Kielan z SP nr 99 we Wrocławiu i Damian Olczyk z I LO w Oleśnie. II miejsce z 5 punktami zajmują Łukasz Kajdan z SP 82 w Poznaniu i Adam Wiśniewski z SP 99 we Wrocławiu.

 

Odpowiedzi:

Zad. 1. Możliwe rozwiązania: II - I = I, I = II - I, $\sqrt{I}$ = I, I × I = I, XI = II (po prawej czytamy "po arabsku").

Zad. 2. Chirurg to matka.

Zad. 3. Wyciągnijmy jeden cukierek z pudełka "MIESZANKA" (wiadomo, że są tam cukierki tylko jednego gatunku) i jeśli jest to irys, wiemy, że w pudełku podpisanym "CZEKOLADKI" musi być mieszanka, więc w "IRYSACH" znajdują się czekoladki. Analogicznie gdybyśmy z pudełka "MIESZANKA" wyciągnęli czekoladkę - w "IRYSACH" będzie mieszanka, a w "CZEKOLADKACH" - irysy.

 

Powrót na górę strony