styczeń 2024

Data ostatniej modyfikacji:
2024-07-12

Zad. 1. Co oznaczały w starożytnej Grecji terminy:
a) miriada?
b) oktada?
c) piaszczysta setka?

Zad. 2. Jaki jest współczesny odpowiednik liczby c) z poprzedniego zadania?

Zad. 3. Kto w historii matematyki zadał kłam stwierdzeniu greckiego poety Pindara, że piasku policzyć się nie da? Jaki wynik otrzymał?

 

Wyniki: 

W tym miesiącu punkty zdobyli:

  • 3 pkt. - Daria Bumażnik - doktorantka na WCh UWr, 
  • 2,5 pkt. - Dominik Zygmunt - ekonomista z Białej Rawskiej,
  • 2 pkt. - Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Bolesław Mokrski - emerytowany nauczyciel z Przyszowic,
  • 1,5 pkt. Ignacy Włodarski SP 36 Wrocław.

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1.
a) 10 tysięcy = 104
b) miriada miriad = 108
c) liczba niewyobrażalnie wielka.
Piaszczysta setka (gr. psammakósioi), bo jak pisał grecki poeta Pindar "Piasku policzyć się nie da".

Zad. 2. Współczesne odpowiedniki:

  • "zilion", "entylion"- znaczy "mnóstwo". Takie liczby nie istnieją, ale mówi się np. "mam zilion/entylion rzeczy do zrobienia".
  • Googol = 10100. Nazwa wymyślona w 1938 roku przez 9-latka Miltona Sirottę, siostrzeńca amerykańskiego matematyka Edwarda Kasnera. Tak odpowiedział zapytany przez wujka o nazwę dla niewyobrażalnie dużej liczby. Dziś istnieją nazwy dla większych liczb, np. googleplex = 10google.

Zad. 3. Liczenie ziaren piasku ma w matematyce długą tradycję. Jako pierwszy kłam stwierdzeniu Pindara zadał Archimedes. W dziele "Psammnites" (łac. Arenarius, pol. O liczeniu ziaren piasku, a tak naprawdę o wielkich liczbach i o nieskończoności) określił liczbę ziaren piasku, która wypełniłaby sferę wielkości wszechświata na 1063. Także hinduska sutra "Lalitavistara" opisuje spotkanie chłopca Siddhartha z matematykiem Arjuną. Ten podaje wynik "agrasara" jako liczbę ziaren piasku w miliardzie Gangesów. Współcześnie matematycy z Uniwersytetu Hawajskiego oszacowali, że na całej Ziemi jest około 7,5 tryliona ziarenek piasku, a obliczenia amerykańskiego matematyka Jasona Marshalla dały wynik około 5 tryliardów ziarenek.

 

Powrót na górę strony