Dokąd na wycieczki?

Data ostatniej modyfikacji:
2014-03-22
Autor: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Poziom edukacyjny: 
nauczanie blokowe
szkoła podstawowa
gimnazjum
szkoła średnia z maturą
szkoła profilowana zawodowa

Jeżdżąc z uczniami na wycieczki i zielone szkoły, często bywamy w miejscach, gdzie znajdują się ciekawe muzea lub inne obiekty ściśle związane z matematyką, ale nie wiemy o tym i pomijamy je w programach tych wycieczek. O takich miejscach rzadko wspominają przewodniki, informacji na ten temat nie posiadają też biura podróży współpracujące ze szkołami.

Cóż zatem robić? Dokąd zaplanować wyjazd, by nie był li tylko wycieczką turystyczną? Jak przygotować się do ustalonego już wyjazdu, żeby nic wartościowego na miejscu nie przegapić? Zawsze pozostaje oczywiście żmudne przeszukiwanie zasobów internetu, ale trudno coś znaleźć, jeśli się nie wie, czego szukać. Ale na szczęście jest na to rada, a nawet kilka...  

W tej sprawie jest kilka pomysłów, które już nie są tylko pomysłami, gdyż wszystkie są w fazie realizacji. Co możesz zrobić? 

 

  • Sprawdź na Portalu dział Muzea nauki i techniki. Może coś zainteresuje Ciebie i Twoich uczniów na tyle, że stanie się głównym celem Waszej wycieczki.
  • Przejrzyj na portalu działy z bloku MATEMATYKA WOKÓŁ NAS, a zwłaszcza: W sztuce, W przyrodzie, Na co dzień. Znajdziesz tam informacje o ciekawych matematycznie obiektach w różnych miejscach w kraju i za granicą. Możesz je włączyć do programu wycieczki, jeśli będą usytuowane na jej trasie.
  • Przejrzyj numery archiwalne kwartalnika "Magazyn Miłośników Matematyki". Począwszy od numeru 1/2008 są w nich zamieszczane informacje z cyklu "Matematyczne wycieczki", opisujące muzea nauki i techniki, centra gier i łamigłówek, labirynty, kalendarze i zegary słoneczne, pomniki i grobowce słynnych matematyków oraz ciekawe z matematycznego punktu widzenia obiekty architektoniczne i przyrodnicze. Na podstawie przesyłanych przez czytelników informacji ma być opracowana "Mapa Miłośnika Matematyki" Polski i Europy, a potem także przewodnik turystyczny.
  • Sprawdź na Portalu listę wycieczek matematycznych organizowanych dla wrocławskich i dolnośląskich nauczycieli w ramach seminarium I3 oraz projektu "Poznajemy matematyczną Europę". Możesz przeczytać ich opisy lub samemu wziąć w nich udział, a potem wrócić z klasą do poznanych już miejsc.
  • Sprawdź dostępną w internecie listę ścieżek questingowych (np. tutaj lub tutaj), czyli tras, po których wędruje się, rozwiązując zagadki i samodzielnie zdobywając wiedzę o regionie. Możesz dzięki temu ze zwykłej wycieczki z nudnym przewodnikiem zrobić pasjonującą grę terenową. O przykładach turystyki questingowej piszemy na Portalu tutaj. O samej idei questingu piszemy więcej na Portalu tutaj.
  • Weź udział w projekcie MathEUCities łączącym miasta europejskie z 14 krajów (w tym Wrocław) w poszukiwaniu elementów matematyki w przestrzeni urbanistycznej. Więcej informacji na temat tego projektu zamieścimy wkrótce.

A wiedząc już czego szukasz, wszystkie szczegółowe informacje łatwo odnajdziesz w Internecie. Czekamy na Wasze propozycje miejsc do opisania w wymienionych wyżej działach Portalu lub na gotowe opisy do opublikowania.

 

Powrót na górę strony