I^3 w Teatrze Współczesnym

Data ostatniej modyfikacji:
2016-01-14

Spektakl Nie trzeba we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, któremu towarzyszy wystawa "Perelman i liczby pierwsze" (godz. 19:00, ul. Rzeźnicza)

Po spektaklu ok. 20:30 odbędzie się wykład popularny prof. Pawła Strzeleckiego (WMIM UW) nt. "Co tak naprawdę udowodnił Grisza Perelman" z udziałem aktorów i publiczności.

Bilety na spektakl w cenie 22 zł można zamówić mejlowo, pisząc na adres mikolaj@math.uni.wroc.pl. Wejście na wykład jest bezpłatne.

Wykład zostanie powtórzony w dniu następnym 20 II 2016 o godz. 10:15 w ramach Wrocławskich Spotkań Matematycznych w Instytucie Matematycznym UWr.

 

streszczenie wykładu:

Opowiem o jednej z najgłośniejszych matematycznych historii przełomu XX i XXI wieku. Między listopadem 2002 i kwietniem 2003 roku Grigorij Jakowlewicz Perelman, rosyjski geometra z Instytutu Stiekłowa w St. Petersburgu, ogłosił trzy preprinty, w których anonsował m.in. dowód hipotezy Poincarego, słynnego problemu topologicznego, otwartego wtedy od blisko 100 lat. Jego rozwiązanie było dla większości matematyków bardzo nieoczekiwane; wykorzystywało tzw. potoki geometryczne i metody analizy matematycznej. W 2006 roku przyznano mu medal Fieldsa, a w 2010 roku - nagrodę Instytutu Claya w wysokości miliona dolarów. Żadnego z tych wyróżnień nie przyjął.

Warto wiedzieć, że metody, służące do numerycznego rozwiązywania równań różniczkowych tego typu, co rozważane przez Perelmana, wykorzystuje się dziś także w bardzo konkretnych zastosowaniach matematyki, m.in. do oczyszczania zdjęć z szumów. To jedno z bardzo wielu świadectw, że granica między matematyką teoretyczną (ezoteryczną?) i matematyką stosowaną w praktyce jest w najlepszym razie płynna.

Paweł Strzelecki

 

Powrót na górę strony