Ustawa z 7 IX 1991 o systemie oświaty (Dz. U. z 1991 Nr 95, poz. 425, z późn. zm., tekst jednolity)http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19910950425
Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. poz. 1629) http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150001629
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. poz. 452) z załącznikami http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160000452
Tekst nie jest aktualny. Wersja obowiązująca jest w opracowaniu
- Organizatorami wypoczynku mogą być szkoły i placówki, osoby prawne i fizyczne, a także jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.
- Organizator zgłasza placówkę wypoczynku kuratorowi właściwemu ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora.
Nadzór nad wypoczynkiem sprawuje kurator oświaty właściwy ze względu na miejsce
lokalizacji wypoczynku. - Uczestnicy wypoczynku, w celu wzięcia udziału w wypoczynku, składają organizatorowi wypoczynku karty kwalifikacyjne. Wzór karty określa załącznik do rozporzadzenia ministra edukacji narodowej.
- Organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej są obowiązani do zapewnienia uczestnikom bezpiecznych i higienicznych warunków, dostępu do opieki medycznej oraz właściwej opieki wychowawczej.
- Liczba uczestników wypoczynku pozostających pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 20 osób, a w przypadku dzieci do 10 roku życia - 15 osób. Liczba uczestników wypoczynku pozostających pod opieką jednego wychowawcy ulega zmniejszeniu, jeżeli uczestnikami są dzieci i młodzież niepełnosprawna, wymagająca stałej opieki lub pomocy. Zmniejszenie liczby uczestników następuje w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności.
- Uczestnicy wypoczynku korzystają z wyznaczonych kąpielisk pod opieką wychowawcy i przynajmniej jednego ratownika z odpowiednimi kwalifikacjami.
Warunki korzystania z kąpieli, organizacji kąpielisk oraz organizowania wycieczek górskich i
krajoznawczo-turystycznych określają odrębne przepisy. - W razie wypadków uczestników wypoczynku stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące
postępowania w razie wypadków w szkołach i placówkach publicznych. - Obiekt albo teren, w którym ma być zorganizowany wypoczynek, musi spełniać wymogi dotyczące bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej, warunków higieniczno-sanitarnych oraz ochrony środowiska określone przepisami o ochronie przeciwpożarowej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej i ochronie środowiska, a w przypadku organizacji wypoczynku z udziałem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, obiekt musi być dodatkowo dostosowany do potrzeb wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności uczestników.
- Żywienie uczestników wypoczynku powinno odbywać się zgodnie z zasadami higieny oraz
racjonalnego żywienia określonymi w odrębnych przepisach.
Organizatorzy wypoczynku są obowiązani zatrudniać odpowiednio przygotowaną kadrę pedagogiczną, w tym kierowników i wychowawców wypoczynku.
- Kierownikiem wypoczynku może być osoba, która spełnia warunek o niekaralności, o którym mowa w art. 92a ust. 1a ustawy. o systemie oświaty, ukończyła 18 lat, posiada wykształcenie co najmniej średnie nie (dotyczy czynnych instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej przewodnika, pełniących funkcję kierownika w formach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie), ukończyła kurs na kierownika wypoczynku, obejmującego program określony w załączniku nr 1 (nie dotyczy osób zajmujących stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach oraz czynnych instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej podharcmistrza), posiada co najmniej trzyletni staż pracy dydaktyczno-wychowawczej lub opiekuńczo-wychowawczej (nie dotyczy nauczycieli oraz czynnych instruktorów harcerskich)
- Wychowawcą wypoczynku może być osoba,która spełnia warunek o niekaralności, o którym mowa w art. 92a ust. 1a ustawy. o systemie oświaty, ukończyła 18 lat, posiada wykształcenie co najmniej średnie (nie dotyczy instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej przewodnika, pełniących funkcję wychowawcy w formach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie), ukończyła kurs na wychowawcę wypoczynku, obejmującego program określony w załączniku nr 2 (nie dotyczy nauczycieli, instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej przewodnika, przodowników turystyki kwalifikowanej, instruktorów Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz trenerów i instruktorów sportu)..
Do obowiązków kierownika wypoczynku należy:
- kierowanie wypoczynkiem zgodnie z obowiązującymi przepisami,
- opracowywanie planu pracy oraz rozkładu dnia wypoczynku i kontrola ich realizacji,
- ustalenie i przydzielenie szczegółowego zakresu czynności poszczególnym pracownikom,
- kontrola wykonywania obowiązków przez pracowników,
- zapewnienie uczestnikom właściwej opieki i warunków bezpieczeństwa od momentu przejęcia ich od opiekunów do czasu ponownego ich przekazania opiekunom,
- zapewnienie odpowiednich warunków zdrowotnych i higieniczno-sanitarnych w miejscu wypoczynku zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie stanu sanitarnego pomieszczeń i otoczenia,
- informowanie o zachowaniu dzieci i młodzieży oraz ich stanie zdrowia - na wniosek opiekunów,
- zapewnienie zróżnicowanej diety uczestnikom wypoczynku,
- przechowywanie dostarczonych przez organizatora wypoczynku kopii dokumentów poświadczających kwalifikacje pracowników pedagogicznych lub wolontariuszy.
Do obowiązków wychowawcy należy:
- zapoznanie się z kartami kwalifikacyjnymi uczestników wypoczynku,
- prowadzenie dziennika zajęć, którego wzór stanowi załącznik nr 6 do rozporządzenia;
- opracowywanie planów pracy wychowawczej grupy,
- organizowanie zajęć zgodnie z rozkładem dnia,
- sprawowanie opieki nad uczestnikami grupy w zakresie higieny, zdrowia, wyżywienia oraz innych czynności opiekuńczych,
- zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom grupy,
- prowadzenie innych zajęć zleconych przez kierownika wypoczynku.
Kierownik lub przynajmniej jeden z wychowawców placówki wypoczynku organizowanej poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej powinien znać język obcy w stopniu umożliwiającym porozumienie się w kraju docelowym.
Osoby, które przed dniem wejścia w życie rozporządzenia z dnia 16 stycznia 2015 ukończyły lub rozpoczęły odpowiednio kurs dla kierowników wypoczynku lub dla wychowawców kolonijnych, spełniają warunek ukończenia kursu w brzmieniu obecnie obowiązującego rozporządzenia.
Do dnia 31 sierpnia 2015 r. wychowawcami wypoczynku mogą być także osoby, zgodnie z zasadami poprzedniego rozporządzenia.