październik 2018

Data ostatniej modyfikacji:
2019-08-9

Zad. 1. Od jakiego artykułu rozpoczął swoją karierę w Scientific American Martin Gardner.

Zad. 2. Kto powiedział o nim: Robisz to samo, co ja - czytasz książki profesorów i piszesz je od nowa.

Zad. 3. Rozszyfruj skrót G4G.

 

Wyniki:

W październiku punkty zdobyli:

  • 3 pkt: Michał Kosmecki - student medycyny na UM Wrocław, Zygmunt Krawczyk - nauczyciel matematyki SLO Żary,  Bolesław Mokrski - emerytowany nauczyciel matematyki z Przyszowic, Tomasz Tomiczek - nauczyciel matematyki z Lipowej,
  • 2,5 pkt: Daria Bumażnik - studentka chemii i toksykologii sądowej,
  • 2 pkt: Krzysztof Kowalski - IV LO Elbląg, Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy,
  • 1 pkt: Adam Wrzesiński -  terapeuta umiejętności społecznych z Bielska-Białej.

 

Odpowiedzi:

Zad. 1. W 1956 roku po napisaniu kilku artykułów na temat papierowych składanek do magazynu Hampty Dumpty Martin Gardner przedstawił redakcji Scienfific American swój artykuł o heksafleksagonach opublikowany jako Flexagons. In which strips of paper are used to make hexagonal figures with unusual properties. Scientific American, December (1956), strony 162-168. Artykuł stał się hitem i odtąd autorska kolumna Gardnera Gry matematyczne (ang. Mathematical Recreations) ukazywała sie w Scientific American przez 25 lat. Należy wspomnieć, że pierwszy artykuł Gardnera opublikowany w Scientific American nosił tytuł Logic Machines i ukazał się w marcu 1952. 

Obejrzyj własności heksafleksagonu na filmie Vi Heart. W II części dowiesz się, o czym pisał Martin Gardner w swoim artykule.

Zad. 2. Isaac Asimov - amerykański pisarz i profesor biochemii, z pochodzenia rosyjski Żyd, który największą popularność zdobył jako autor literatury science-fiction.

Zad. 3. Gathering for Gardner (spotkania na cześć Gardnera). Pierwsze G4G zorganizowano w 1993 roku w Atlancie (st. Georgia), kolejne w 1996 roku i od tej pory zjazdy osób podzielających zainteresowania Martina Gardnera matematyką rekreacyjną, łamigłówkami logicznymi, grami strategicznymi i innymi tematami, o których pisał, odbywają się regularnie do dwa lata. Po śmierci Gardnera w 2010 roku postała fundacja edukacyjna i korporacja non-profit G4G, której celem jest zachowanie oraz promowanie dziedzictwa i ducha twórczości Martina Gardnera.

 

Powrót na górę strony