Testy IQ

Data ostatniej modyfikacji:
2016-03-19
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Autor: 

Jacek Leluk - biochemik, bioinformatyk, wykładowca na Uniwersytecie Zielonogórskim, wieloletni członek polskiej Mensy i jeden z najinteligentniejszych ludzi w Polsce, interesuje się kulturą Dalekiego Wschodu.

Wydawca: 

Pitagoras.pl - Sławomir Wójcik
ul. Orla 22/1, 53-143 Wrocław
http://pitagoras.pl

Dystrybutorzy: 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00

Pitagoras.pl - Sławomir Wójcik
e-mail: kontakt@pitagoras.pl
http://pitagoras.pl/Zrob-sobie-prezent.php

 

To ciekawe pozycje dla wszystkich, którzy lubią myśleć analitycznie, logicznie i kreatywnie. Wiele osób obawia się testowania inteligencji, bojąc się, że słabo wypadną. Niepotrzebnie! Należy potraktować to jako zabawę i pamiętać, że jak każdej innej rzeczy, rozwiązywania testów IQ można się nauczyć, a wyniki przy każdej następnej próbie będą lepsze.

Do tej pory w serii ukazały się dwa zestawy profesjonalnych testów IQ: dla początkujących i zaawansowanych. Zadania w obu mają postać matryc Ravena - 3×3, gdzie 8 rysunków jest danych, a ostatni należy w logiczny sposób uzupełnić, wybierając jedną z sześciu danych odpowiedzi. Do rozwiązywania zadań nie jest potrzebna umiejętność szybkiego liczenia ani znajomość matematyki. Liczy się tylko umiejętność logicznego myślenia, kojarzenia faktów i odnajdywania zależności. Wszystkie zadania są oryginalne i kreatywne, a zastosowanie matryc rysunkowych Ravena powoduje, że żadna grupa zawodowa i kulturowa nie jest faworyzowana, a wysoki wynik testu może uzyskać przedstawiciel każdego zawodu.

Stopień trudności zadań stale wzrasta, dlatego warto rozwiązywać je po kolei, opuszczając ewentualnie te, na rozwiązanie których nie ma się żadnego pomysłu. Trzeba jednak uważać na pozornie łatwe, choć podchwytliwe pytania. Punktacja wszystkich zadań jest jednakowa i nie ma punktów ujemnych za udzielenie złej odpowiedzi, więc z braku lepszej strategii można strzelać, choć podana na końcu tabela normalizacyjna wyników uwzględnia również tzw. czynnik szczęścia. Testy zostały znormalizowane na dużej grupie członków Mensy (międzynarodowego stowarzyszenia skupiającego osoby z IQ powyżej 148) z całego świata, dzięki czemu uzyskany wynik jest zgodny z faktycznie posiadanym poziomem IQ. Na końcu każdej książki do wszystkich zadań podano odpowiedzi oraz ich wyjaśnienia, a także interpretację uzyskanego wyniku.

Testy można rozwiązywać niezależnie od wieku, choć interpretacja wyników jest inna dla kategorii 10-12 lat, 13-17 i powyżej 17 - im młodsza osoba, tym mniej zadań musi rozwiązać, aby osiągnąć taki sam wynik, jak osoba ze starszej kategorii. Młodzież i dorośli powinni rozwiązywać zadania samodzielnie, a dzieci młodsze - w asyście osoby dorosłej, gdyż pojawią się u nich często czynnik stresu, z którym same nie potrafią sobie poradzić, a może on mieć duży wpływ na osiągnięty wynik.

 

Test IQ dla każdego

Jest to podstawowy test IQ przeznaczony dla osób rozpoczynających swoją przygodę z takimi testami, szczególnie dla dzieci, młodzieży i osób na co dzień zabieganych. Składa się z 20 zadań przeznaczonych na 40 minut, choć przedłużenie go lub skrócenie o 15 minut nie zmienia właściwie faktycznego wyniku. Maksymalna wartość IQ, jaką można osiągnąć w tym teście, wynosi 160 (z odchyleniem standardowym 24 punktów).

Rozwiązanie już 4-5 zadań z tego zestawu świadczy o IQ w przedziale 92-96 w zależności od wieku. Wynik z przedziału 96-108 uznaje się za przeciętną, normalną inteligencję. Wynik w granicach 114-120 świadczy o inteligencji ponadprzeciętnej, a w granicach 125-135 - o wyróżniającej. Osoby z wynikiem powyżej 140 mogą śmiało przystąpić do testów Mensy, a te z maksymalnym wynikiem 160 powinny poddać się precyzyjnemu badaniu tzw. wysokiej inteligencji.

 

Test IQ łamanie reguł

Jest to tzw. test wysokiego IQ, który szczególnie precyzyjnie mierzy wartości powyżej 120. Składa się z 30 zadań przeznaczonych na 120 minut, choć przedłużenie go lub skrócenie o 15 minut nie zmienia właściwie faktycznego wyniku. Maksymalna wartość IQ, jaką można osiągnąć w tym teście, wynosi 170 (z odchyleniem standardowym 24 punktów).

Rozwiązanie choćby jednego zadania z tego zestawu świadczy o IQ w przedziale 92-98 w zależności od wieku. Wynik z przedziału 96-110 uznaje się za przeciętną, normalną inteligencję. Wynik w granicach 113-122 świadczy o inteligencji ponadprzeciętnej, a w granicach 124-135 - o wyróżniającej. Osoby z wynikiem powyżej 141 mogą śmiało przystąpić do testów Mensy, a te z wynikiem powyżej 160 mogą przystąpić do międzynarodowego Stowarzyszenia 'Prometeusz' - ludzi z wyjątkowo wysokim ilorazem inteligencji (powyżej 164).

Testy IQ możesz też rozwiązywać on-line na stronie www wydawcy. Wyniki wysyłane są odpłatnie.

 

Lubię testy

Lubię wykonywać testy na IQ :) Rozwiązywałem lata temu podobne testy w wojsku i przy egzaminie na pewne uprawnienia do pracy. Szkoda, że nigdy nie chcieli podać wyników. Jako że zdawałem, mniemam że wynik nie był niski ;)

Powrót na górę strony