Spheroku

Data ostatniej modyfikacji:
2013-11-6
Autor: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Autor łamigłówki: 
Paweł Bodytko - plastyk z Wrocławia (obecnie w USA)
Poziom edukacyjny: 
szkoła podstawowa
gimnazjum
szkoła średnia z maturą
szkoła profilowana zawodowa
szkoła wyższa
Dział matematyki: 
algorytmika
geometria przestrzenna

Jest to klasyczne, dwuwymiarowe sudoku 3x3, ale rozmieszczone nie na płaskim kwadracie, a w trzech wymiarach - na sferze. Dzięki temu prostemu zabiegowi łamigłówka oprócz logicznego myślenia rozwija wyobraźnię przestrzenną i inteligencję motoryczną. I choć zasada jej rozwiązywania nie różni się właściwie od zwykłego sudoku, to proces ten jest znacznie bardziej skomplikowany, bo diagramu nie da się ogarnąć jednym rzutem oka (sferę trzeba przekręcić i stale pamiętać o układzie wypełnionych już pól na stronie antypodycznej). 

Autorem tego innowacyjnego wariantu gry jest wrocławianin, absolwent Liceum Plastycznego, od 1982 roku mieszkający w USA, specjalista od grafiki komputerowej - Paweł Bodytko (próbki jego twórczości można zobaczyć tutaj). Rozwiązywanie sudoku od lat stanowiło hobby pana Pawła. Spheroku łączy jego pasję i zainteresowania zawodowe.

Dziś produkt ten sprzedają w USA największe sieci komórkowe i firmy komputerowe. Spheroku dostępne jest bowiem w formie gry na iOS oraz Androida w wersji anglo- i polskojęzycznej. W Polsce grę  można znaleźć w sklepach z komórkami sieci GooglePlay, iTunes, Samsung Store.

Wersję demonstracyjną (z ćwiczeniami ułatwiającymi opanowanie reguł i strategii gry oraz manipulowania kolorową sferą) oraz próbne rozgrywki na różnych poziomach trudności można znaleźć na stronie internetowej http://www.spheroku.com (opcja: online demo) i zagrać na swoim komputerze. Polecamy, bo to ciekawa i rozwijająca zabawa. Jest szansa na wprowadzenie spheroku jako jednej z konkurencji finałowych Mistrzostw Dolnego Śląska w Sudoku, a może także Mistrzostw Polski i Świata. Warto więc zawczasu potrenować.

W przyszłości gra będzie poszerzona o nowe funkcjonalności, np. o animację okrywania sfery mapą dowolnego diagramu sudoku, np. zeskanowanego z codziennej gazety.

 

Spheroku

Dziękuję za bardzo fajna recenzje.Mam nadzieję, że Spheroku stanie się popularnym interfejsem sudoku. Ten nowy sposób rozwiązywania łamigłówki dostarcza nowych wrażeń. Powoli świat zaczyna się dowiadywać o tej grze. W tym tygodniu przegląd Spheroku pojawił się w telewizji amerykańskiej
http://vimeo.com/77225111
Dwa tygodnie temu największa włoska gazeta "La Republlica" wyeksponowała Spheroku w swoim weekendowym wydaniu http://www.spheroku.com/spheroku/images/la-republica-articolo.jpg
Zapraszam również wszystkich na Facebooka https://www.facebook.com/Spheroku
Pozdrawiam matematyków wrocławskich.

Powrót na górę strony