czerwiec 2019

Data ostatniej modyfikacji:
2019-07-18

Zad. 1. Odpowiedz na poniższe pytania.
a) Co to jest steganografia?
b) Co ma wspólnego, a czym się różni od kryptografii?
c) Do jakich celów jest obecnie wykorzystywana?

Zad. 2. Bez instalowania oprogramowania
a) wyłuskaj ukrytą wiadomość z poniższego obrazka,
b) prześlij ją mejlem zakodowaną w innym obrazku.
Osoby wysyłające odpowiedzi pocztą tradycyjną powinny podać ukrytą wiadomość i opisać, w jaki sposób została ukryta w obrazku.

 Budynek

Zad. 3. Zbliża się reforma OFE. Jednym z założeń jest pobranie 15% opłaty przekształceniowej przy wyborze IKE, ponieważ emerytury wypłacane przez ZUS są opodatkowane efektywnie w wysokości 15-16%.
a) Przy założeniu, że w obu przypadkach zostanie pobrane 15% odłożonej kwoty (zarówno przy przejściu do IKE jak i przy wyborze ZUS), a stopa zwrotu będzie taka sama, które z rozwiązań jest bardziej opłacalne?
b) Zakładając, że środkami w IKE będziemy mogli zarządzać sami, jaką stopę zwrotu należy osiągnąć, aby odrobić pobrane 15%? Podaj założenia i rachunki.
c) Jeśli byłbyś 35-latkiem, który z wariantów wybrałbyś i dlaczego? Podaj rachunki.

 

Wyniki: 

W edycji czerwcowej punkty zdobyli:

  • 2,5 pkt. - Andrzej Piasecki - administrator IT z Oleśnicy,
  • 2 pkt. - Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Krzysztof Danielak - student Automatyki i Robotyki na PWr,
  • 1,5 pkt. - Tomasz Tomiczek - nauczyciel z Lipowej.

Po dziewięciu miesiącach zmagań czołówka Ligi prezentuje się następująco:

  • 25,75 pkt. - Andrzej Piasecki
  • 22,75 pkt. - Krystyna Lisiowska
  • 15,75 pkt. - Tomasz Tomiczek
  • 11 pkt. - Krzysztof Danielak
 
Odpowiedzi: 

Zad. 1. a) Steganografia to nauka o komunikowaniu się w taki sposób, aby obecność komunikatu nie mogła zostać wykryta.
b) Tak jak kryptografia, służy do tajnego przekazywania wiadomości. W przeciwieństwie do kryptografii, w której komunikat jest widoczny (choć zakodowany), tutaj jest on ukryty.
c) Steganografia jest obecnie wykorzystywana np. w drukarkach do zabezpieczania przed drukowaniem pieniędzy oraz w plikach cyfrowych do zabezpieczania przed nielegalnym kopiowaniem.

Zad. 2. Jeśli bez instalowania oprogramowania, to online :)
a) Na obrazku została ukryta wiadomość: Home, sweet home. A Ty gdzie studiowales?

Zad. 3. a) Pomijając opłaty, które pobierają obie strony, ale na tyle małe, że można je pominąć, w obu przypadkach wynik końcowy będzie taki sam. Wynika to z przemienności mnożenia: ZUS = 0,85*(K0*(1+(p/100))^n) = (0,85*K0)*(1+(p/100))^n = IKE.
b) Począwszy od 2000 roku składki emerytalne zapisane w ZUS były waloryzowane od 1,9% w 2002 roku do 16,26% w 2008 roku. Średnia z 19 lat wynosi 6,55%. Aby wypracować zysk równoważący pobraną opłatę, należy wypracowywać śródrocznie stopę zwrotu o ok. 0,5% większą niż wynik ZUS, przy założeniu, że do emerytury pozostało 30 lat. W wersji równoważnej całościowa stopa zwrotu powinna wynosić 17,647%.
c) Począwszy od 2000 roku składki emerytalne zapisane w ZUS były waloryzowane od 1,9% w 2002 roku do 16,26% w 2008 roku. Średnia z 19 lat wynosi 6,55%. Stopa zwrotu z najzyskowniejszego OFE od początku działania wyniosła 382,8%. Uśredniając wynik śródrocznie, otrzymamy 7,32%. Wynik IKE jest uzależniony w dużej mierze od koniuntury giełdowej. Wprawdzie w długiej perspektywie na giełdzie można zyskać, ale można też stracić. Być może4 lepiej więc wybrać ZUS.

Tu są rachunki do b) i c).

 

Powrót na górę strony