grudzień 2016

Data ostatniej modyfikacji:
2017-07-24

Zad.1. Ile waży kula pchana przez Syzyfka? Gdzie znajduje się miejsce tej akcji? Jaką (krasno)ludzką przywarę ilustruje?

 

 

Zad. 2. Wrocław szczyci się tym, że posiada najwyższy wieżowiec w Polsce. Czy słusznie?
a) O jakim budynku mowa?
b) Kiedy powstał?
c) Jaką ma wysokość i ile ma kondygnacji?
d) Gdzie się znajduje?

Zad. 3. Rozwiąż szaradę anagramową.

PODOBA mi się niezmiernie i wielce mnie rozbawia,
gdy wzrok mój CIĄGNIE ku górze najwyższy pomnik Wrocławia.

O jaki pomnik chodzi? Co on upamiętnia? Co symbolizuje? 

 

Wyniki: 

W tym miesiącu następujące liczby punktów zdobyli:

  • 3 - Daria Bumażnik - studentka chemii na UWr, Małgorzata Domagała - księgowa z Wrocławia, Dominika Filipiak (I LO Częstochowa) i Dawid Migacz (I LO Tarnów), Jacek Szajer - informatyk z Wrocławia, Wojciech Tomiczek - inżynier z Lipowej,
  • 2,5 - Krzysztof Danielak - student informatyki na PWr, Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Artur (inżynier z Wrocławia) i Mikołaj (GA PWr), Michalina (nauczycielka) i Małgorzata (SP Sadków) Mastalińscy, Dominik Zygmunt - student bankowości i finansów cyfrowych na UŁ,
  • 2 - Adam Wrzesiński - terapeuta z Cieszyna, 
  • 1,5 - Oliwia Dąbrowska SP Żórawina, Nataniel Kędzierski GA PWr Wrocław,
  • 1 - Karol Janic GM Ścinawa,
  • 0,75 - Marcel Cieślik SP Żórawina

Po trzech miesiącach trwania ligi w czołówce znajdują się:

  • 9 pkt - Daria Bumażnik
  • 8,75 pkt - Małgorzata Domagała, Dominika Filipiak i Dawid Migacz, Jacek Szajer, Wojciech Tomiczek,
  • 8,5 pkt - Małgorzata i Michalina, Artur i Mikołaj Mastalińscy
  • 8,25 pkt - Krystyna Lisiowska
  • 8 pkt - Krzysztof Danielak  

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Kula pchana przez Syzyfka jest wykonana ze strzegomskiego granitu o gęstości 2,63 g/cm3 i ma średnicę mierzoną w pionie 50 cm. Zatem jej objętość wynosi V = 4/3π·253 = 65416,67 cm3, a masa m = 2,63·65416,67 = 172045,83 g ≈ 172 kg.

 

Syzyfek zmaga się ze znacznie większą silą niż tylko ciężar kuli, bo po drugiej stronie jeszcze jeden Syzyfek pcha tę kulę w przeciwną stronę, bowiem jak typowe polskie krasnale Syzyfki nie dogadały się zawczasu, w którą stronę należy kulę pchać. Tym sposobem kamraci (Turlak i Toczek) siłują się od 12 lat (odsłonięto je 1 VIII 2005 jako pierwsze z wrocławskiej serii razem z Szermierzem, Rzeźnikiem i Praczem Odrzańskim), nawet nie podejrzewając, że wzajemnie sobie przeszkadzają. Ta śmieszna i smutna zarazem scena toczy się na deptaku na ul. Świdnickiej w pobliżu poczty przy wejściu na Rynek.

Zad. 2. Najwyższym wieżowcem Wrocławia jest ukończony w 2012 roku Sky Tower przy ul. Powstańców Śląskich 95. Ma 51 kondygnacji, jego wysokość do dachu liczy 206 m, wysokość całkowita 212 m, a z anteną 215 m. Planowana wysokość budynku wynosiła 285 m i wówczas byłby to najwyższy wieżowiec w Polsce, ale podczas realizacji od tych planów odstąpiono i przeprojektowano kompleks. W obecnym kształcie Sky Tower nie jest najwyższy w Polsce, jeśli brać pod uwagę wysokość całkowitą, ale nadal jest najwyższy w kategorii "wysokość do dachu". Pod względem całkowitej wysokości Sky Tower ustępuje dwóm budynkom w Warszawie: Pałac Kultury i Nauki ma 237 m (ale do dachu tylko 188 m i 42 kondygnacje), Warsaw Spire oddany w 2016 ma wysokość całkowitą 220 m (ale do dachu tylko 180 m i 49 kondygnacji). Pod względem liczby kondygnacji Sky Tower przegrywa z warszawskim wieżowcem Złota 44, który ma ich 54, choć jest znacznie od wrocławskiego kolosa niższy - ma zaledwie 192 m.

Sky Tower                                             Warsaw Spire

Zad. 3. PO - CIĄG - DO - NIE - BA - największa rzeźba miejska w Polsce odsłonięta w 2010 roku. To projekt artystyczny Andrzeja Jarodzkiego, zlokalizowany na pl. Strzegomskim. Wykorzystano w niej prawdziwą lokomotywę TY2-1035 zbudowaną w 1942 roku we Wrocławiu (w fabryce wagonów Linke-Hofmann-Werke, późniejszym PaFaWagu). Pomnik upamiętnia ciężkie wojenne losy miasta i jego współczesne aspiracje.

 

 

 

Powrót na górę strony