Zad. 1. Spisano alfabetycznie polskie nazwy wszystkich liczb naturalnych, które mają mniej niż 7 cyfr i przy dzieleniu przez 10 dają resztę 7. Podaj pierwsze i ostatnie trzy.
Zad. 2. Jaka jest poprawna interpunkcja zdania: Podejrzany mimo że pierwotnie zeznawał inaczej stwierdził że był u Zezona A. wczoraj rano. Uzasadnij!
Zad. 3. ÓC EAŻO ŚRNGJC UAŻIT EGACTC? RFŚRŹLGFA ŁGFÓŻO AFCÓLGO.
Nikt z Ligowiczów nie podał wszystkich możliwości przestankowania w zad. 2, a niektórzy używali również błędnego argumentu, jakoby przed "że" niebędącym częścią spójnika zestawionego (typu "mimo że", "dlatego że") zawsze należało stawiać przecinek. (Patrz http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629778). Wiele kłopotu sprawiło też zad. 1 i tylko trzem osobom przyznaliśmy najwyższy wynik, 2,5 pkt. Byli to Marcin Klimek, Dawid Kubicki i Tomasz Skalski.
W sumarycznym rankingu po dwóch miesiącach trwania Ligi prowadzą:
- z 5,5 pkt (na 6 dotychczas możliwych do zdobycia) - Dawid Kubicki,
- z 5 pkt - Michał Demski, Marcin Klimek, Adam Krasuski, Krystyna Lisiowska, Tomasz Makowski i Tomasz Skalski.
Wszystkim gratulujemy!
Zad. 1. 1. 44047, 2. 44447, 3. 44427, ..., 999998. 1317, 999999. 1367, 1000000. 1337
Zad. 2. Według zasad polskiej interpunkcji konieczne są przecinki oddzielające (z obu stron) zdania podrzędne, którymi są w podanym przykładzie zdanie okolicznikowe przyzwolenia "mimo że pierwotnie zeznawał inaczej" i dopełnieniowe, które jednak nie wiadomo, gdzie się kończy i stąd trzy możliwości: "... że był u Zezona A. wczoraj rano." - wczoraj rano był u Zenona A., "... że był u Zezona A. wczoraj, rano." - wczoraj był u Zenona A., rano to stwierdził, "... że był u Zezona A., wczoraj rano." - był u Zenona A. być może w odległej przeszłości, natomiast stwierdził to wczoraj rano...
Zad. 3. Szyfr Cezara polega na zastąpieniu każdej litery szyfrowanej wiadomości literą stojącą w alfabecie o trzy pozycje dalej (przy czym alfabet przebiegamy cyklicznie, tj. po Ż następuje A itd.).