listopad 2020

Data ostatniej modyfikacji:
2021-01-8

Zad. 1. Tegoroczny projekt "Szkoła z TVP" trudno uznać za osiągnięcie dydaktyczne wysokich lotów i raczej nie zajmie ono wysokiego miejsca w rankingu interesujących programów edukacyjnych z matematyki. Bywało jednak, że w edukację matematyczną na antenie TVP były zaangażowane takie tuzy jak Andrzej Wajda, Andrzej Zaucha i Tadeusz Kwinta. O jaki program chodzi? Jakie role pełnili w nim wymienieni trzej panowie? Kto był autorem tego programu? Dlaczego program zawieszono?

Zad. 2. Wymień trzy inne programy edukacyjne TVP zajmujące się nauczaniem lub popularyzacją matematyki.

Zad. 3. Co to są wzory kolejowe? Skąd wzięła się ich nazwa?

 

Wyniki: 

W tym miesiącu punkty zdobyli:

  • 3 pkt. - Dominik Zygmunt - ekonomista z Białej Rawskiej,
  • 2,5 pkt. - Daria Bumażnik - studentka chemii i toksykologii sądowej na UWr, Krzysztof Danielak - student data science na UE Wrocław,
  • 2 pkt. - Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Bolesław Mokrski - emerytowany nauczyciel matematyki z Przyszowic.

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. W zadaniu mowa jest o programie edukacyjnym "Przybysze z Matplanety" emitowanym w latach 1983-1984, adresowany do uczniów szkół podstawowych w wieku 10-15 lat. Misją jego bohaterów - dwóch sympatycznych kosmitów nieśmiałego Pi i odważnego Sigmy - było pomaganie Ziemianom w poruszaniu się w skomplikowanym świecie matematyki. Autorką programu była Ewa Urbańska – dziennikarka TVP, w Telewizji Edukacyjnej kierowała redakcją popularyzacji nauki, była absolwentką dwóch wydziałów na UW: Dziennikarstwa i Fizyki, studiowała też w Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej. W programie tym Andrzej Wajda podkładał głos Wielkiego Monitora, Tadeusz Kwinta - reżyser programu - grał Sigmę, a Dagmara Bilińska grała Pi. Piosenkę z czołówki programu wykonywał Andrzej Zaucha, autorką tekstu była Magdalena Wojtaszewska, a autorami muzyki - Rafał Błażejewski i Marceli Latoszek. Konsultantem naukowym był doc. Bogdan Nowecki - dydaktyk matematyki z Krakowa (akurat zmarł 26 XI 2020).

Oto tekst piosenki z czołówki programu.

Przybywamy z Matplanety, wprost z odległej galaktyki,
czyli z gwiazd matematyki.
Mieszka u nas zbiór kwadratów oraz podzbiór tęgich walców,
mamy innych też mieszkańców.
Stożki, romby i trójkąty, cyfry, liczby, prostokąty,
koła, sześciany, kwadraty.

Ref. Matplaneta zróżniczkuje, przecałkuje, pierwiastkuje.

My kosmici Pi i Sigma dwa matplanetyczne znaki,
zbiór przyjaciół z jednej paki.
Każdy z nas ukłon odkłania, rozwiązuje wciąż zadania,
pyszna dla nas to zabawa.
Mat-zadanie to poemat najpiękniejszy we wszechświecie,
wspanialszego nie znajdziecie.

Ref. Matplaneta zróżniczkuje, przecałkuje, pierwiastkuje.

Tematyka programu dotyczyła systemów pozycyjnych i zagadnień teorii zbiorów. Wyprodukowano 10 odcinków tej serii. Ostatni z nich miał tytuł "Królestwo Miętowego Groszka". Pi i Sigma zajmowali się w nim rachunkami w systemie dwójkowym. Wylądowali na planecie Duet opanowanej przez tytułowego Groszka - był zielony, nosił czarne okulary (zniknęły po kolaudacji) i ciemiężył mieszkające na planecie rośliny za pomocą czołgów (patrz link do filmu poniżej). Nazywany był "zielonym uzurpatorem" i miał wyjątkowo tępych dworzan. Postać Groszka skojarzyła się komuś z pewnym generałem i to przekreśliło realizację dalszych odcinków.

Zobacz na kanale YT:

 

Zad. 2. Inne programy edukacyjne TVP dotyczące matematyki:

  • Śladami Pitagorasa – cotygodniowy teleturniej emitowany w TVP1 w latach 1961-1968 poświęcony zagadkom matematycznym. Jego autorem był Ryszard Serafinowicz, a zagadki opracowywał i prowadził całość warszawski matematyk Bogdan Miś. W programie w rozwiązywaniu zadań współzawodniczyły pary. Wygranie jednego odcinka dawało niewielką nagrodę pieniężną i awans do odcinka kolejnego.
  • Opowieści księżniczki Lilavati – lata 90. XX wieku, TVP1, cykl bajkowych opowieści o matematyce, autorka i prowadząca - Ewa Urbańska.
  • Łyk matematyki - cykl audycji popularnonaukowych TVP1 emitowany w latach 1993-1999 dla uczniów szkół podstawowych obrazujących matematykę poprzez ciekawostki, niekonwencjonalne sposoby rozwiązywania problemów, anegdoty, oryginalne skojarzenia myślowe. Prowadzącym był dzisiejszy prof. matematyki na UW - Paweł Strzelecki, reżyserem - Małgorzata Uberna. Tu fragment odcinka "Łyku matematyki" o systemach pozycyjnych.
  • Tajniki matematyki - seria filmów dokumentalnych przygotowanych przez TVP Szczecin w 1998, reżyserowanych przez Małgorzatę Uberną przedstawiających niektóre z tajników matematyki: "Matematyk poznaje uroki symetrii", "Matematyczne igraszki z czasem", "Matematyczne dywany". Komentującym matematykiem był prof. Paweł Strzelecki z UW.
  • Szalone liczby - teleturniej edukacyjny dla dzieci i młodzieży emitowany w TVP2 w latach 1995-2000, prowadzony przez Darię Trafankowską (aktorkę, absolwentkę XIV LO we Wrocławiu) i Januarego Brunova; w każdym odcinku troje zawodników z określonej klasy szkoły podstawowej rozwiązywało zadania matematyczne i łamigłówki logiczne. Program powstał w wyniku współpracy Euromedia TV i Children’s Television Workshop (obecnie Sesame Workshop), a polska wersja była pierwszą z tego cyklu na świecie. Konkurencje dotyczyły m.in. rachunków na liczbach całkowitych i ułamkach oraz upraszczania wyrażeń algebraicznych i nosiły nazwy: "Skacz, licz, wygraj", "Szaleńcze wyzwania", "Mniej lub więcej", "Liczbowy Labirynt Plusika", "Jak to policzyć".
  • Nie udawaj Greka - cykl programów emitowanych w 2005 przez pasma regionalne TVP zachęcający młodych widzów do zainteresowania się matematyką i podjęcia studiów technicznych. Koncentrował się na kombinatoryce, probabilistyce i jej paradoksach oraz algorytmice, a także prezentował praktyczne zastosowania matematyki jako narzędzia, dzięki któremu uruchomiono wiele odkryć. Prowadził go prawdziwy Grek - Dymitris Dymitriadis na podstawie scenariusza prof. Jarosława Grytczuka z Politechniki Warszawskiej. Jako rzeczoznawcy MEN wystąpili dydaktycy matematyki: prof. Wacław Zawadowski i dr Mirosław Dąbrowski z UW. Tu są wszystkie odcinki: "Dwie kozy i samochód", "Boski szyfr", "Z szeregu wystąp", "Złote dziecko natury", "Gra warta świeczki", "W pogoni za dowodem", "Jak ze szpilki zrobić słońce?", "Musimy wiedzieć, będziemy wiedzieć", "Największa liczba świata", "Saper za 1 000 000 dolarów".

Punktowane były też pozycje matematyczno-fizyczne lub matematyczno-przyrodnicze, jak np.:

  • Od Platona i Newtona - cykl telewizyjnych audycji dla gimnazjów (1998) dotyczących głównie fizyki i astronomii wg scenariusza Małgorzaty Ubernej, w reżyserii Marka Jurkowskiego.
  • Szkiełko i Oko - był to magazyn matematyczno-przyrodniczy dla dzieci wydawany początkowo (od 1974) jako dodatek do "Delty" pod nazwą "Mała Delta", a w latach 1983-1991 przez filię UW w Białymstoku. Był też emitowany program telewizyjny pod tym samym tytułem.

Za poprawne odpowiedzi uznawane były cykle edukacyjne, zawierające jako osobny blok matematykę, np.:

  • PT (Politechnika Telewizyjna) - cykl wykładów z matematyki i fizyki dla studentów studiów wieczorowych oraz kursy przygotowawcze dla kandydatów na wyższe uczelnie emitowany w latach 1966-1971. Kierownikiem kursu był profesor Politechniki Łódzkiej Włodzimierz Krysicki. Wykłady z matematyki prowadzili doskonali dydaktycy, z PWr byli to m.in. doc. Zbigniew Romanowicz i doc. Halina Łopuszańska. Doświadczenia z tego projektu zostały wykorzystane przy tworzeniu brytyjskiego Uniwersytetu Otwartego.
  • TTR (Telewizyjne Technikum Rolnicze) - cykl wykładów emitowany w latach 1973–1990 w TVP1 produkowany przez TVP Szczecin. Uznane przez ekspertów UNESCO za najciekawszą formę telewizji dydaktycznej obok Uniwersytetu Otwartego w Anglii.
  • RTSŚ (Radiowo-Telewizyjna Szkoła Średnia dla pracujących) - emisja materiałów TTR z przedmiotów ogólnokształcących w latach 1976-1990.

Za poprawną nie była natomiast uznawana odpowiedź NURT (Nauczycielski Uniwersytet Radiowo-Telewizyjny) emitowany w latach 1973-1990, gdyż przedmiotami wykładowymi były tam jedynie nauczanie początkowe, pedagogika, psychologia, filozofia i nauki polityczne.

Niżej punktowane były programy i teleturnieje popularnonaukowe o profilu całkowicie interdyscyplinarnym, np.: Eureka (TVP1 1957-?), Sonda (TVP1 1977-1989), Sonda 2 (TVP 1 i 2 2016-2018), Kwant (TVP1 1986-1997), Jak to działa (TVP abc), Burza mózgów (TVP2, 2005).

 

Zad. 3. Wzory kolejowe zaczęto stosować w technice na początku XIX w. Nazwa ta stosowana jest do dziś i oznacza wzory empiryczne, oparte na wiedzy czerpanej z doświadczenia, która nie została jeszcze ujęta w teorii. Nazwa pochodzi stąd, że gwałtowny rozwój kolejnictwa w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku spowodował, że obsługujący infrastrukturę technicy i inżynierowie musieli rozwiązywać szereg problemów (np. dotyczących statyki nasypów czy naprężeń podkładów kolejowych), do których nie było wówczas jeszcze żadnej teorii, ta przyszła znacznie później. W praktyce stosowano więc proste matematycznie wzory opisujące np. zasady tworzenia nasypów kolejowych, wiaduktów, pokonywania wzniesień i wytyczania optymalnych krzywizn torów, które to wzory powstały na bazie doświadczeń zebranych bezpośrednio podczas budowy linii kolejowych – inżynierowie zapisywali po prostu zależności występujące w tych nasypach czy wiaduktach, które się nie zawaliły. Nie umiano tych wzorów naukowo wyprowadzić (ani takich uzasadnień nie szukano na gruncie np. reologii, czyli - nomen-omen - nauki o gruntach). Wzory uznano za słuszne, gdyż sprawdzały się w praktyce.

 

Powrót na górę strony