luty 2014

Data ostatniej modyfikacji:
2014-03-10

Zadanie 1. W trójkącie ABC o bokach BC=14, CA=15 i AB=13 oblicz odległość wierzchołka A od ortocentrum trójkąta (czyli od punktu przecięcia prostych zawierających wysokości tego trójkąta).

Zadanie 2. Dwa okręgi są styczne zewnętrznie w punkcie K. Prowadzimy wspólną styczną zewnętrzną do tych okręgów, która przecina je w punktach A i B. Równolegle do tej stycznej
prowadzimy styczną do okręgu zawierającego punkt B w punkcie T. Wykaż, że punkty A, K i T są współliniowe.

Zadanie 3. Środek okręgu opisanego na trójkącie leży na okręgu weń wpisanym. Oblicz stosunek promieni tych okręgów.

 

Wyniki: 

Lutową serię zadań w poprawnie rozwiązali tylko: Anna Gudełajtis (uczennica, II LO Opole) oraz Jacek Baginski (nauczyciel, I LO Kraków), uzyskując po 30 pkt. Pan Jacek Baginski z 146 punktami jest liderem Ligi Geometrycznej. Gratulacje.

 

Odpowiedzi: 

Zadanie 1

Fakt. Prawdziwy jest ogólny wzór AH2 = 4R2-a2, gdzie H oznacza ortocentrum trójkąta ABC (czyli punkt przecięcia prostych zawierających jego wysokości), a jest długością boku BC (leżącego naprzeciw A), a R promieniem okręgu opisanego na trójkącie. Analogicznie BH2 = 4R2-b2 oraz CH2 = 4R2-c2.
Dowód. Przez wierzchołki trójkąta prowadzimy proste równoległe do boków, otrzymując trójkąt A1B1C1 podobny do wyjściowego w skali k=2. Zauważmy, że wysokości trójkąta ABC zawierają się w symetralnych boków trójkąta A1B1C1. Zatem ortocentrum H jest środkiem okręgu opisanego na A1B1C1. Rozważmy trójkąt AHC1. Jest on prostokątny (bo AH jest symetralną B1C1) oraz AC1= BC = a (AC1BC jest równoległobokiem) i HC1= 2R (ze skali podobieństwa). Z twierdzenia Pitagorasa otrzymujemy podany wzór, a pozostałe - analogicznie.

Przechodząc do rozwiązania zadania, obliczamy pole trójkąta ABC ze wzoru Herona (patrz rozwiązania ze stycznia 2014). Otrzymujemy S = [tex] \sqrt{21 \cdot 8 \cdot 7 \cdot 6}[/tex]= 84. Promień R obliczamy ze wzoru na pole trójkąta S = abc/4R. Otrzymujemy R = 8,125. Stosując udowodniony wyżej wzór, otrzymujemy AH = 8,25.

Fakt. Wzór na pole trójkąta S = abc/4R można uzyskać elementarnie, bez odwoływania się do twierdzenia sinusów.
Dowód. Niech CD będzie średnicą okręgu opisanego na trójkącie ABC. Zauważmy, że trójkąty AH3C i CDB są podobne z cechy kkk (kąty CAH3 i CDB są wpisane oparte na tym samym łuku, a kąty AH3C i CBD są proste). Stąd mamy hc : b = a : 2R i dalej hc = ab/2R. Mnożąc obie strony równości przez c/2, otrzymujemy S = 1/2·c·hc = abc/4R.

 

Zadanie 2

Zauważmy, że kąty KAB i KBA są dopisane do okręgu, oparte na tych samych łukach, co kąty środkowe o miarach 2α i 2β. Stąd ich miary wynoszą odpowiednio α i β. W czworokącie O1O2BA z twierdzenia o sumie kątów wynika że 2α+2β = 180°, stąd α+β = 90°. Oznacza to, że kąt AKB jest prosty. Zauważmy teraz, że BT jest średnicą, wiec kąt BKT również jest prosty. Zatem kąt AKT jest półpełny. Stąd wynika teza.

 

Zadanie 3

Środki okręgów opisanego na trójkącie i weń wpisanego łączy wzór Eulera OI2 = R2-2Rr (uzasadnienie poniżej). Podstawiając do niego dane z zadania, otrzymujemy równanie r2 = R2-2Rr, a po przekształceniach (R/r)2-2(R/r)-1 = 0, skąd szukany stosunek wynosi R/r = √2+1.

Wzór Eulera. OI2 = R2-2Rr
Dowód. Niech trójkąt ABC jest wpisany w okrąg. Niech AW1 będzie cięciwą okręgu zawartą w dwusiecznej kąta BAC, a W1D - średnicą okręgu. Niech I oznacza środek okręgu wpisanego w okrąg, a K - jego rzut prostokątny na bok AC. Wówczas trójkąty AIK oraz W1DB są podobne, bo oba są prostokątne i mają kąt ostry o mierze α/2. Stąd IK : AI = W1B : W1D, czyli r : AI = W1B : 2R. Po przekształceniu otrzymamy AI·W1B = 2Rr (*).

 

Teraz korzystamy z zasady trójliścia, czyli z faktu, że W1B = W1C = W1I (uzasadnienie poniżej). Podstawiając IW1 za W1B do wzoru (*), otrzymujemy AI·IW1 = 2Rr (**). Teraz przez punkty O i I prowadzimy średnicę MN.

 

Z twierdzenia o cięciwach okręgu (patrz poniżej) mamy AI·IW1 = MI·IN = (R-OI)·(R+OI) = R2-OI2. Korzystając z (**), otrzymujemy wzór Eulera OI2 = R2-2Rr.

Zasada trójliścia. W1B = W1C = W1I
Dowód. Pierwsza równość jest oczywista, bo AW1 zawiera się w dwusiecznej kąta BAC. Z drugiej strony zauważmy, że ∡ICW1 = α/2+γ/2 oraz ∡CIW1 = α/2+γ/2, bo jest on kątem zewnętrznym trójkąta AIC (a zatem sumą nieprzyległych do niego kątów wewnętrznych tego trójkąta). Oznacza to, że trójkąt IW1C jest równoramienny przy czym W1C = W1I.

 

 

Twierdzenie o cięciwach okręgu. Niech AB i CD to cięciwy okręgu przecinające się w punkcie S. Zachodzi AS·BS = CS·DS.
Dowód. Trójkąty ADS i BCS są podobne z cechy kkk (kąty S są wierzchołkowe, kąty D i B - wpisane oparte na tym samym łuku). Zatem zachodzi AS : DS = CS : BS, co po przekształceniu daje tezę.

 

 

 

Powrót na górę strony