Rozwiązania można przesyłać do końca września 2017.
W tym miesiącu wracamy do domina, którego zasady gry opisaliśmy w lutym 2017.
Zad. 1. Gramy w klasyczne domino z najwyższym dubletem 6-6 we dwie osoby osoby, rozdając na początku po 14 kamieni. Podaj początkowy rozkład kamieni oraz opisz sposób gry pierwszego gracza, które zapewnią mu najwyższą wygraną (największy cios).
Zad. 2. Dwaj gracze ciągną po 7 kamieni z klasycznego zestawu. W grze nie stosuje się połowu - gracz nie mający pasującego kamienia dąsa się i ruch przechodzi na przeciwnika. Rozgrywka toczy się dopóty któryś z graczy może dostawić kamień. Kiedy jest to niemożliwe, wygrywa ten, kto wyłoży wszystko lub kto na pozostałych u siebie kamieniach ma mniej oczek. Zwycięzca otrzymuje tyle punktów, ile wynosi różnica między liczbami oczek pozostałymi w rękach graczy (w szczególności może to być liczba oczek u przegranego). Podaj początkowy rozkład kamieni oraz opisz sposób gry pierwszego gracza, które zapewnią mu najwyższą wygraną (największy cios).
Zad. 3. Ile wynosi największy cios w grze rozgrywanej jak w zadaniu 2, kiedy każdy z graczy ma prawo w trakcie rozgrywki dokonać połowu: a) raz, b) dwa razy.
Zadanie dodatkowe
Grając w antydomino, kamienie przystawia się na tych samych zasadach, co przy grze w domino, ale cel gry jest przeciwny. Tym razem nie chodzi o wyzbycie się kamieni lub pozostawienie na ręku najmniejszej liczby oczek, ale o posiadanie jak największej ich liczby w chwili zakończenia gry. Kto ma największą sumę, wygrywa i otrzymuje tyle punktów, ile ta suma wynosi. Jaka jest największa możliwa wygrana w grze dwuosobowej, w której zawodnicy rozbierają na początku po 14 kamieni? Podaj początkowe układy kamieni obu graczy i opisz ułożony w grze łańcuch.
Punktacja. Najlepsze rozwiązanie otrzyma 10 punktów, drugie w kolejności będzie warte 9 punktów itd.