kwiecień 2017

Data ostatniej modyfikacji:
2017-09-1

Do nauki gry w shogi często używane są pomocnicze mini-gry, których celem jest przyzwyczajenie ucznia do ruchów figur i do znaków kanji oraz pokazanie mu, w jaki sposób odcinać królowi drogę ucieczki.

Zasady

  • Nauczyciel zazwyczaj gra samym królem, a uczeń ma określony zestaw figur.
  • Uczeń jest stroną atakującą. Jego celem jest zbicie (zamatowanie) króla nauczyciela.
  • Jeśli król nauczyciela wejdzie do strefy promocji ucznia (czyli na siódmy rząd, licząc od góry), to gra zaczyna się od nowa, aż uczeń zaliczy zadanie. Nauczycielowi nie wolno wchodzić królem na szachowane pole.
  • Grę rozpoczyna nauczyciel. Jeśli zbije figurę uczniowi, to gra zaczyna się od nowa.
  • Tak jak w klasycznym shogi w mini-grach też nie ma pata. Trzeba zawsze wykonać ruch lub poddać partię.

 

W mini-grach można dość szybko znaleźć strategię zapewniającą wygraną uczniowi, ale w praktyce nauczyciel zazwyczaj zdąży wcześniej kilka razy wygrać. Zobaczmy, jak wypadną w zadaniach uczestnicy ligi.

 

Zad 1. W kwietniowej mini-grze należy złapać króla wieżą i gońcem.

Należy opisać przykładową zwycięską rozgrywkę ucznia. Nauczyciel zaczyna, grając ruch K-6b (czyli przesuwa króla na pole 6b). Przez opis rozumiemy listę ruchów, które zagrały obie strony. Nauczyciel stara się przedłużyć rozgrywkę możliwie długo.

Zad 2. W powyższej mini-grze można natrafić na wiele pozycji dających wygraną w jednym ruchu. W każdym podpunkcie należy podać ruch szachujący, który daje mata. W większości przykładów jest więcej niż jedna odpowiedź, ale wystarczy podać jeden dobry ruch.

 a)

 b) 

 c)

 d)

Zad 3. Diagram poniżej przedstawia nieco trudniejsze zadanie. Potrzebujemy nie jednego, ale całej serii szachów, w wyniku czego król zostanie zamatowany. Ile ruchów jest potrzebnych do wygranej przez ciągłe szachowanie i jakie to są ruchy? W przeciwieństwie do tradycyjnych szachów w shogi zwyczajowo liczymy ruchy obu stron, więc rozwiązaniem musi być liczba nieparzysta.

Zadanie dodatkowe. Na stronie http://www.hozo.biz/shogi/ można potrenować grę w shogi z sympatycznym japońskim chomikiem. Dla ułatwienia chomik pozwala na trening z handikapem. W najłatwiejszej wersji chomik gra samym królem. Taki wariant gry nazywamy nagim królem. Zadanie polega na jak najszybszym zamatowaniu nagiego króla.

 

 

Aby zacząć od nowa, klikamy pierwszy przycisk od góry (投了 - rezygnacja) albo ostatni (リセット - reset). Jeśli zamatujemy króla, to pojawią się strzałki, które pozwolą jeszcze raz sprawdzić przebieg gry. Chomik zawsze gra tak samo. Dzięki temu możemy poszukać możliwe szybkiego sposobu na wygraną.

W rozwiązaniu naleźy podać liczbę ruchów do wygranej i listę ruchów, które opiszą całą partię. Chetni mogą przygotować plik .gif lub inny animowany sposób przedstawienia przebiegu gry.

Punktacja. Nakrótsze rozwiązanie - 10 pkt, drugie w kolejności - 9 pkt itd.

Rozwiązania:

Zad 1. Wielu uczestników zauważyło, że można wygrać tak naprawdę samą wieżą. Zaczynamy wtedy od ruchu R2c+ i sukcesywnie spychamy króla do narożnika. Inne szybkie rozwiazanie polega na wyprowadzeniu gońca na pole 4d w naszym drugim ruchu.

Zad 2.
a) promowana wieża na 3a lub 2b, promowany goniec na 2b

b) promowana wieża na 2a

c) promowana wieża lub goniec na 9b

d) promowany goniec na pole 5b

Zad 3. Sprowadzamy zadanie do pozycji d) z zadania drugiego spychając króla promowanym gońcem (+B2b, K4a, +B3b, K5a itd)

Zadanie dodatkowe. Uczestnicy zauważyli, że w treści zadania pojawił się błąd - chomik nie zawsze gra w ten sam sposób. Mimo tego wielu z Państwa znalazło bardzo szybkie rozwiązanie - okazuje się, że wystarczy wyprowadzić i wypromować wieżę - król chomika będzie uwięziony w naróżniku. 

Rozwiązanie Roberta Czwartosza kończy się w następujący sposób:

Wyniki:

W tym miesiącu punkty zdobyli:

  • 3 - Mikołaj Bilski - uczeń SP 6 Jelenia Góra, Daria Bumażnik - studentka chemii i toksykologii sądowej UWr, Robert Czwartosz - student PWr, Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Szymon Meyer - student matematyki na PWr, Dawid Paradowski  - uczeń LO 8 Wrocław, Andrzej Piasecki - administrator IT z Oleśnicy, Karol Stanclik - uczeń LA PWr, Wojciech Tomiczek z Lipowej, Marzena Wąsiewicz - gospodyni domowa z Kajetan
  • 2 - Krzysztof Danielak - student informatyki przem. na PWr

Zadanie dodatkowe:

  • 10 - Robert Czwartosz, Krystyna Lisiowska, Karol Stanclik, Wojciech Tomiczek (12 ruchów)
  • 9 - Marzena Wąsiewicz (14 ruchów)
  • 8 - Dawid Paradowski, Andrzej Piasecki (16 ruchów)
  • 7 - Szymon Meyer (20 ruchów)

Pytanie do zad. 3

Czy wszystkie ruchy muszą być szachami? Drugie zdanie treści zadania sugeruje, że tak.

Pytanie do zad. 3

Jaka figura stoi w zadaniu 3 na polu 9b?

Odpowiedź

Na 9b stoi promowana wieża, czyli tzw. smok.

Powrót na górę strony