maj 2018

Data ostatniej modyfikacji:
2020-02-20

Zad. 1. Z okazji urodzin Karola Gaussa Google przygotował okolicznościowy doodle. Wyjaśnij symbolikę poszczególnych liter i jej związek z bohaterem doodle'a.

Zad. 2. Podaj linki do co najmniej pięciu innych matematycznych doodli.

Zad. 3. Kim był Udo z Aachen i jakie było jego największe osiągnięcie matematyczne? 

 

 

Wyniki: 

W tym miesiącu punkty zdobyli:

  • 3 pkt. - Daria Bumażnik - studentka chemii na UWr, Krzysztof Danielak - student informatyki przemysłowej na PWr, Zygmunt Krawczyk - nauczyciel ze Szprotawy, Bolesław Mokrski - nauczyciel z Gliwic,
  • 2 pkt. - Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy.

Po ośmiu miesiącach w czołówce Ligi znajdują się:

  •  22,5 pkt. - Bolesław Mokrski,
  •  21,25 pkt. - Krystyna Lisiowska, Daria Bumażnik,
  • 19 pkt. - Zygmunt Krawczyk.

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. 241. rocznica urodzin Karola Gaussa wypadła 30 IV 2018.

  • G - podobizna Gaussa
  • O - obliczenie trajektorii planetki Ceres, 1801
  • O - dowód konstruowalności 17-kąta foremnego, 1796
  • G - krzywa Gaussa rozkładu normalnego, który odkrył w 1823 podczas badań nad teorią błędów pomiarowych w geodezji
  • L - heliotrop skonstruowany przez Gaussa w latach 20. XIX wieku - przyrząd geodezyjny do dokładnych pomiarów krzywizny Ziemi wykorzystujący promienie słoneczne
  • E - symbol kongruencji, w "Disquisitiones Arithmeticae" (Badaniach arytmetycznych) z 1801 Gauss zawarł kompletny wykład teorii kongruencji.

 Zad. 2. 

Zad. 3. Udo z Achen (ok. 1200-1270) to największa mistyfikacja w historii matematyki. Był średniowiecznym benedyktyńskim mnichem z klasztoru Sankt Umbertus koło Aachen, kopistą, ilustratorem, autorem poematu "Fortuna Imperatrix Mundi", matematykiem o wiele stuleci wyprzedzającym swoją epokę. W 1999 roku profesor Harvard University Bob Shipke w archiwum katedry w Aachen odnalazł oryginalne zapiski Udo zawierające podstawy rachunku prawdopodobieństwa, opis eksperymentu z igłą Buffona (statystyczna symulacja pozwalająca oszacować liczbę pi) oraz reguły rządzące liczbami 'świeckimi' i 'duchowymi', które dokładnie odpowiadały liczbom rzeczywistym i urojonym. Najbardziej zaskakującego odkrycia dokonał Shipke, analizując ilustrację skryptu jednej ze średniowiecznych kolęd. W miejscu gwiazdy betlejemskiej znalazł element przypominający do złudzenia przybliżenie zbioru Mandelbrota. I to na 700 lat przed odkryciem fraktali. Okazało się, że w pracach Udo iteracyjny proces wyznaczania tego zbioru był inspirowany teologią duszy. Wykonując proste, acz długie i nużące obliczenia dodawania i mnożenia, mnich próbował wyznaczyć zbiór dusz, które zostaną zesłane do piekła lub trafią do nieba. Całość okazała się misternym primaaprilisowym żartem pisarza Raya Grivana. Artykuł napisany był fachowo i zawierał bardzo udane reprodukcje średniowiecznych rękopisów Udo.

 

Powrót na górę strony