Zad. 1. Jak najszybciej można ugotować kalafior, jeśli ma on być gotowany 15 min, a czas możemy mierzyć jedynie dzięki dwóm klepsydrom - 7- i 11-minutowej?
Zad. 2. Biedny wieśniak wybrał się na targ, żeby sprzedać fasolę i soczewicę. Miał jednak tylko jeden worek, a że nie chciał mieszać ziaren, wsypał najpierw fasolę, związał worek w połowie i potem dosypał soczewicy, zawiązując na koniec cały worek. Pech chciał, że znalazł kupca, który chce kupić tylko fasolę, ale również ma tylko jeden worek. Czy wieśniak ma szansę ją sprzedać, nie używając żadnych innych sprzętów, nie zamieniając ani nie niszcząc worków i nie wysypując ziaren poza nie?
Zad. 3. W Poważnym Laboratorium Badawczym przeprowadzono eksperyment potwierdzający za pomocą wagi szalkowej fakt, że kilogram pierza waży tyle samo, co kilogram stali. Kiedy jednak tę samą wagę szalkową wraz z niezmienioną zawartością obu szalek przeniesiono na Księżyc, jedna szalka opadła. Dlaczego? (Gdyby takie doświadczenie wykonać rzeczywiście, tak by się właśnie stało!)
W marcu zadania były znów dość trudne. Po 3 pkt. otrzymali za swoje rozwiązania Krystyna Lisiowska, Piotr Mazur i Wojciech Tomiczek.
Czołówka Ligi to aktualnie:
- z 17 pkt. (na 18 możliwych!) - Wojciech Tomiczek z Lipowej,
- z 16,5 pkt. - Piotr Mazur ze Złotoryi,
- z 16 pkt. - Krystyna Lisiowska z Warszawy,
- z 13,5 pkt. - Katarzyna Kaczmarczyk z Wałbrzycha,
- z 12,5 pkt. - Juliusz Braun z Kielc i Michalina Sieradzka z Wrocławia.
Gratulujemy!
Zad. 1. Wyzerować obie klepsydry i zastartować je w momencie rozpoczęcia gotowania. Kiedy minie 7 minut, co odmierzy jedna klepsydra, obrócić ją. Kiedy przesypie się piasek w drugiej (czyli po kolejnych 4 min), znów obrócić pierwszą, która odmierzy teraz brakujące 4 min.
Zad. 2. Można wsypać soczewicę do worka kupca, związać go i obrócić na drugą stronę. Wówczas przesypać fasolę i odwiązawszy soczewicę, wsypać ją z powrotem do worka wieśniaka.
Zad. 3. Pierze ma o wiele mniejszą gęstość (lub ciężar właściwy) niż stal, więc w atmosferze działa na nie większa siła wyporu. Jeśli szalki są w równowadze, oznacza to zatem, że masa pierza musi być większa niż masa stali (chyba że ważymy w idealnej próżni), bo ciężar musi równoważyć siłę wyporu. Po przeniesieniu wagi na Księżyc zmienia się gęstość powietrza (na praktycznie zerową, w zasadzie nieosiągalną nawet we współczesnych laboratoriach), więc proporcjonalnie zmienia się również siła wyporu i ciężar pierza jest teraz od niej większy, niż kiedy ważono je na Ziemi.
Żart?
To jakiś żart? Zadanie drugie już było w styczniu:D
Prawie
Było prawie takie samo. Teraz pojawiło się nowe założenie, że nie wolno zamieniać worków.
Propozycja
Ja zaproponowałem odpowiedź, że worek zwiążemy w poprzek i według mnie jest to poprawna odpowiedź. Ciekawi mnie, czy odpowiedź zostanie uznana.
Worek
Owszem, uznawaliśmy również odpowiedź z wiązaniem worka w poprzek.