Zad. 1. Po której stronie znajdują się guziki w ubraniach damskich, a po której w męskich? Dlaczego?
Zad. 2. Ile cyfr ma liczba 2024!? Iloma zerami jest zakończona?
Zad. 3. Jak za pomocą standardowych wykresów funkcji narysować na ekranie okrąg o danym środku i danym promieniu? Dlaczego może wyglądać on dziwnie? Jak temu zaradzić?
W tym miesiącu punkty zdobyły panie:
- 2,75 pkt. - Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy,
- 2,25 pkt. - Marzena Wąsiewicz - nauczycielka z Kajetan.
Zad. 1. Guziki w ubraniach damskich znajdują się po lewej stronie, a w męskich - po prawej. Początkowo bluzki zapinane na guziki były towarem luksusowym i nosiły je wyłącznie panie z wyższych sfer, które ubierały pokojówki, a tym o wiele łatwiej było zapinać guziki znajdujące się po lewej stronie. Ponadto damy te często jeździły konno, siedząc bokiem. Wysuwały wówczas prawą stroną ciała do przodu i nie musiały martwić się o to, że ich kreacje się rozepną. Zapinane na lewą stronę ubrania cieszą się także uznaniem karmiących piersią matek. Kobieta trzyma dziecko lewą ręką i rozpina koszulę prawą. Gdy guziki stały się standardem także w biednych domach, kobiety wszywały je po lewej stronie, aby naśladować bogate damy. Z kolei koszule męskie projektowano tak, aby użytkownicy mogli je samodzielnie zapinać. Poza tym panowie nosili szable i miecze po lewej stronie, aby prawą ręką można było szybko po nie sięgnąć. Jeśli ubrania zapinane byłyby na lewą stronę, istniało ryzyko, że broń zawadzi o odzież.
Zad. 2. Liczba 2024! ma 5815 cyfr i kończy się 503 zerami.
Zad. 3. Do rysowania okręgu można użyć opcji wykresów kartezjańskich. Wówczas półokrąg górny i dolny należy wyświetlać jako osobne funkcje: Y1 = sqrt(r^2–(x–a)^2)+b, Y2 = -Y1+2b.
Okrąg może wtedy wyglądać jak elipsa, jeśli zakresy na osiach OX i OY ustawione będą tak, że jednostki na osiach nie będą równe. Programy rysujące wykresy mają na ogół automatyczne ustawienia wyrównujące jednostki na osiach (np. zoom square). Inny problem to stromość wykresu w okolicy punktów połączenia. Jesli jest duża, okrąg wygląda na przerwany w tych miejscach.
Wygodniejszym sposobem rysowania okręgu jest użycie układu równań parametrycznych X1(t) = a+rcos(t),Y1(t) = b+rsin(t) lub układu współrzędnych biegunowych R1(θ) = r. Zastrzeżenia elipsowatego kształtu dotyczą także tych równań. Dodatkowo w tych równaniach trzeba ustawić krok, z jakim zmienia się argument kątowy. Jeśli ten krok będzie za duży - okrąg będzie przypominał wielokąt (w opcji łączenia punktów wykresu odcinkiem) lub pojedyncze punkty ułożone na okręgu (w opcji braku łączenia punktów wykresu).