październik 2012

Data ostatniej modyfikacji:
2012-11-16

Zad. 1. Dwuosobowa siatka szpiegowska, która we wrześniu spotykała się dwa razy na dobę (zawsze o tych samych godzinach), postanowiła ograniczyć spotkania i od 1 października widywać się tylko raz w ciągu doby - w czasie dokładnie pośrodku dwóch kolejnych terminów spotkań według poprzedniego harmonogramu. Niestety szpiegom nie udało się spotkać, mimo że obaj postąpili zgodnie z opisanym planem. Dlaczego?

Zad. 2. Ok. 10 km na wschód od tureckiego Side występuje latem w morzu ciekawe zjawisko: tuż przy brzegu woda ma głębokość 2-3 m i jej temperatura rośnie wraz z głębokością, osiągając przy dnie ok. 25 stopni Celsjusza, podczas gdy na powierzchni tylko 20. Co jest przyczyną tego dziwnego odwrócenia temperatur?

Zad. 3. Co występuje raz w każdej minucie, dwa razy w każdym momencie, ale ani razu w stuleciu?

 

Wyniki: 

Najtrudniejsze okazało się zad. 2, ale mimo to prawdziwą przyczynę odkryło sześcioro Ligowiczów: Mieszko Gałat, Joanna Janik, Krystyna Lisiowska, Andrzej Piasecki, Adrianna Tokarska i Piotr Wróbel. Inne potencjalnie możliwe uzasadnienia podali: Daria Bumażnik, Kosma Kasprzak, Adam Krasuski i Adam Sobieski. Wszyscy wymienieni zdobyli po 3 pkt.

Po 2,5 pkt przyznaliśmy: Michałowi Demskiemu, Piotrowi Mazurowi, Aleksandrowi Klatce, Pawłowi Lanckowskiemu, Tomaszowi Makowskiemu, Tomaszowi Skalskiemu i Filipowi Sokołowskiemu.

Gratulujemy wszystkim!

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Jeśli szpiedzy spotykali się dotąd o godzinach a i b, to jeden mógł przyjść o godzinie (a+b)/2, a drugi o 12 h później, bo w połowie czasu między godziną b tej a godziną a następnej doby.

Zad. 2. Zimna woda przyniesiona do morza przez rzekę utrzymuje się na powierzchni, bo nie zawiera soli, więc ma mniejszą gęstość. Uznajemy również inne racjonalne odpowiedzi wyjaśniające, dlaczego zimna woda okazuje się tu lżejsza niż ciepła.

Zad. 3. m

 

Zad. 2

Czy jeśli chodzi o zad. 2, to można rozpatrywać 10 km w kierunku południowo-wschodnim?

Wschód

Chodzi oczywiście o strefę przybrzeżną morza, więc określenie "wschód" ma po prostu powiedzieć, w którą stronę od Side.

Powrót na górę strony